Polska Misja Medyczna postanowiła stworzyć sieć Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom, które pomogą pokryć potrzeby integracji i wsparcia psychospołecznego dzieci i dorosłych. Aż 3619 uchodźców z Ukrainy w 9 polskich miastach uzyskało pomoc dzięki projektowi „Przestrzenie Przyjazne Dzieciom”. Program wsparł dzieci, młodzież i rodziny ze społeczności uchodźców i przyjmujących, zapewniając opiekę zastępczą, wsparcie opiekunów, twórczą ekspresję i zajęcia rekreacyjne czy edukację pozaformalną.
W ramach projektu Przestrzenie Przyjazne Dzieciom powstały w miastach: Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Sieradzu, Rybniku, Rucianem-Nidzie, Serocku i Bielsko-Białej.
Dane (z 29. maja br.) wskazują, że od wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce schronienie znalazło ponad 3,6 miliona uchodźców. Społeczności lokalne stanęły w obliczu napływu dzieci uchodźców, które bez odpowiedniej opieki uniemożliwią opiekunom stanięcie na nogi i zdobycie niezależności.
Pierwszym wyzwaniem, przed którym stanęły społeczności przyjmujące uchodźców z Ukrainy była zdolność placówek opieki nad dziećmi i placówek edukacyjnych, np. przedszkoli, ośrodków opieki dziennej, szkół i innych obiektów, do zapewnienia dostępności dla osób przyjmujących i uchodźców. Wraz z tym pojawiły się kolejne wyzwania związane z barierą językową i traumą psychologiczną.
Skala projektu przerosła najśmielsze oczekiwania. Początkowo planowana była pomoc dla 400 dzieci i 100 dorosłych – ostatecznie pomoc uzyskało aż 3619 osób, w tym ponad 2000 dzieci. Pomoc Polskiej Misji Medycznej w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego była nieoceniona dla osób, które nagle musiały uciekać z własnych domów i czuły się zagubione w nowej, nieznanej rzeczywistości. Działania projektowe były różne, ale cel wspólny: pomóc uchodźcom z Ukrainy by mogli poczuć się u nas bezpiecznie.
W ramach projektu dzieci i ich rodzice mogli skorzystać z:
- lekcji języka polskiego,
- pomocy prawnej,
- pomocy logopedycznej,
- pomocy psychologicznej
- i wielu innych form pomocy, które sprawiły, że integracja i dalsze życie po traumie wojny mogło być choć trochę prostsze.
Środki finansowe pochodzą z Funduszu Współpracy Dwustronnej – specjalnej puli w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z której można wesprzeć nawiązywanie partnerstw i realizację inicjatyw o szczególnym znaczeniu dla Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w porozumieniu z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem zdecydowało o przeznaczeniu na projekt 1 milion euro z tych funduszy.