Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, jako Krajowy Punkt Kontaktowy, planuje ogłoszenie konkursu w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Inicjatywy będą mogły być realizowane wyłącznie w partnerstwie z podmiotami z Norwegii. Celem konkursu będzie wzmocnienie współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Norwegią w obszarze budowania kapitału społecznego w społecznościach lokalnych.
Mając na uwadze budowanie solidnych i wartościowych partnerstw, już teraz znane są wstępne założenia konkursu. Nabór skierowany będzie do organizacji pozarządowych z Polski, w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Ogłoszenie naboru planowane jest na 8 września 2023 r. W tym dniu zostanie opublikowana pełna dokumentacja konkursowa;
- Wnioski będą mogły być składane w ciągu dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia naboru;
- Całkowita kwota dostępna w konkursie wynosi 1 950 000 EUR;
- Wartość pojedynczej inicjatywy: od 100 000 EUR do 250 000 EUR;
- Poziom finansowania będzie wynosił 100% kwalifikowalnych kosztów inicjatywy.
Projekty zgłoszone do konkursu będą miały na celu zwiększenie aktywnego udziału obywateli w życiu społeczności lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia współpracy i integracji międzypokoleniowej. Wsparciem zostaną objęte działania projektowe służące m.in.:
- Zachęcaniu do budowania więzi i nawiązywania współpracy/integracji między różnymi grupami: m.in. społecznymi, wiekowymi i zawodowymi;
- Ułatwieniom dla mieszkańców w ich miejscu zamieszkania, zachęcaniu mieszkańców społeczności lokalnych do działania na rzecz wspólnoty, wspieraniu solidarności społecznej i/lub polsko-ukraińskiej;
- Zachęcaniu do podejmowania inicjatywy i obejmowania lokalnego przywództwa;
- Walce ze stereotypami dotyczącymi młodych i osób starszych oraz poprawie wzajemnego zrozumienia i zaufania;
- Stawianiu czoła problemom społecznym między pokoleniami i przyczynianiu się do uczenia się przez całe życie;
- Wspieraniu lokalnego dziedzictwa.
Ważne:
- W ramach konkursu nie przewiduje się udzielania pomocy publicznej ani pomocy de minimis. Dlatego inicjatywy realizowane w ramach konkursu nie mogą obejmować działań, które wiązałyby się z udzielaniem pomocy publicznej lub pomocy de minimis ani dla wnioskodawcy, ani dla partnera/ów.
- Czas trwania inicjatywy może wynosić do 9 miesięcy od daty rozpoczęcia inicjatywy, jednak nie później niż do 28 lutego 2025 roku.
- Podstawowe informacje o planowanym naborze wniosków BeFORme (link otwiera się w nowym oknie).