Uczniowie i pracownicy oświaty rozpoczęli nowy rok szkolny. Wiele z budynków, w których będą się uczyć i pracować została wsparta grantem na termomodernizację z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 2014-2021.
Fundusze wsparły około 80 szkół w tworzeniu lepszej, ekonomicznej, zielonej energii. Środki uzyskały szkoły z całej Polski, od Nowego Sącza, przez Bochnię, Poznań czy Warszawę, aż po Wojcieszków, Lubartów oraz Krasnystaw.
Celem głównym naboru, którego dotyczy dofinansowanie projektów w ramach obszaru programowego: Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne była poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, w których prowadzona jest działalność oświatowo-wychowawcza poprzez wsparcie kompleksowych działań inwestycyjnych polegających na głębokiej termomodernizacji i podjętych w celu doprowadzenia budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego” lub „prawie zeroemisyjnego”.
Realizacja projektów powinna prowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla, ograniczenia zużycia energii pierwotnej, zwiększenia udziału energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii (jeżeli zakres projektu obejmuje również produkcję energii) oraz do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej, przy zachowaniu najwyższej efektywności energetycznej i kosztowej.
Przykładowe efekty projektów to:
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- mniejsze koszty,
- poprawa jakości powietrza w okolicy,
- lepszy komfort nauki i pracy w szkole,
- zwiększenie świadomości społecznej.
Oprócz działań takich jak montowanie paneli fotowoltaicznych, powietrznych pomp ciepła czy izolacji, równolegle realizowane są także zajęcia edukacyjne, na których mówi się o tym, jak ważne jest dbać o środowisko.
Wszystkie te działania realizowane są w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, konkretnie w ramach działania „Głęboka termomodernizacja szkół podstawowych i ponadpodstawowych”. Operatorem Programu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wśród dofinasowanych projektów znalazły się również projekty z Województwa Lubelskiego. Dofinasowanie otrzymały m.in.: Gmina Lubartów, Gmina Wojcieszków oraz Powiat Krasnostawski.
Wartość dofinansowania każdego z tych projektów wynosi ok. 3,5 mln złotych. Projekty będą realizowane do 30 kwietnia 2024 roku.
Termomodernizacja szkół jest ważna nie tylko dla środowiska i naszej planety, ale też dla komfortu uczniów i pracowników oświaty. Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego!
Lista projektów energetycznych realizowanych w ramach Funduszy EOG (link otworzy się w nowym oknie).