Logo Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy

Zakończył się pierwszy etap naboru dla miast w ramach Funduszy Szwajcarskich. Ze 139 uprawnionych samorządów wstępne Propozycje Projektów złożyło 119.

Wśród nich znalazły się między innymi miasta z Województwa Lubelskiego takie jak: Chełm, Zamość, Łuków, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Radzyń Podlaski. Nabór jest dwuetapowy. Te miasta, które spełnią kryteria, przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonają zewnętrzni eksperci. Na podstawie oceny merytorycznej powstanie lista rankingowa, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Do miast znajdujących się na tej liście zostanie skierowane zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej. W przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów pomogą miastom eksperci Związku Miast Polskich.

Fundusze Szwajcarskie dla Polski

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Umowa, na podstawie której powstał program, została zawarta 5 grudnia 2022 roku w Warszawie. Obecnie mamy drugą edycję Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W ramach tej  edycji programu Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, co daje w sumie kwotę 375,458 mln franków szwajcarskich.

Podział tych funduszy przedstawia się następująco:

  • Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków szwajcarskich (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski),
  • Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków szwajcarskich (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski),
  • Pomoc Techniczna (w tym Fundusz Przygotowawczy) – 6,4 mln franków szwajcarskich.

Wdrażanie drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 roku. Operatorem programu, czyli instytucją, która odpowiada za jego przygotowanie i wdrażanie, jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast

Budżet Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast to 327,882 mln franków szwajcarskich, w tym:

  • 278,7 mln franków szwajcarskich – wkład Szwajcarii,
  • 49,182 mln franków szwajcarskich – wkład Polski.

Nabór wniosków

Nabór ruszył w marcu 2024 roku. Mogło w nim wziąć udział 139 miast, które Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 wskazuje jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Są to miasta, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością czy zanieczyszczeniem powietrza.

Miasta mogły zawnioskować o dofinansowanie w wysokości pomiędzy 44 a 80 mln zł na projekty, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby przedsięwzięcia miały charakter kompleksowy – były  inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Samorządy mogą przeznaczyć fundusze m.in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Mile widziana jest również współpraca ze szwajcarskimi miastami.

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej. Termin na złożenie Wstępnych propozycji Projektów do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej za pomocą platformy e-PUAP upłynął 16 stycznia 2025 r.

Więcej informacji o drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski znajduje się w zakładce Cel i zasady działania (strona otwiera się w nowym oknie).

Lista miast, które złożyły wniosek aplikacyjny w ramach naboru do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast SPPW (strona otwiera się w nowym oknie).