SPOTKANIE NETWORKINGOWE Z PRZEDSTAWICIELAMI SIECI REGIONÓW TRÓJMORZA W BRUKSELI
15 marca 2023 r. w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyło się spotkanie networkingowe pt. „Network of the Three Seas Regions – info session and networking opportunities”. Celem organizowanego spotkania było zaprezentowanie założeń Sieci Regionów Trójmorza, wymiana doświadczeń pomiędzy obecnymi członkami oraz promocja tej idei. Gospodarzem wydarzenia był Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób w tym m.in.: Zastępca Ambasadora Ukrainy przy UE Pan Serhij Tereszko, Chargé d’Affaires Ukrainy w Królestwie Belgii Pani Natalia Anoszyna, Przedstawiciel przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europe Pan Sławomir Mąkosa, Pierwsza Sekretarz Ambasady RP w Królestwie Belgii Pani Maria Dąbrowska, Przewodniczący Grupy ECR i Przewodniczący Regionu Abruzzo Pan Marco Marsilio, przedstawiciele regionów z Austrii, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii, Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Brzezin oraz Województwa Małopolskiego pan Witold Kozłowski.
W dniu 30 marca została zorganizowana w Brukseli wystawa poświęcona temu wielkiemu astronomowi. Organizatorami byli Dom Polski Wschodniej oraz Ambasada RP w Brukseli. Wydarzenie zostało otwarte przez Rafała Siemianowskiego – Ambasadora RP w Królestwie Belgii oraz Gustawa Marka Brzezina -Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast wykład o Mikołaju Koperniku wygłosił Mirosław Jonakowski – Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję zobaczyć drugie wydanie „De revolutionibus” z 1566 roku. Wśród atrakcji była także możliwość bicia monety okolicznościowej oraz koncert kameralny muzyki renesansowej. W wydarzeniu wzięło udział ok. 150 osób.
Marszałek Województwa Podkarpackiego/członek Europejskiego Komitetu Pan Władysław Ortyl, został mianowany sprawozdawcą Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie opinii „Strategia dla dronów 2.0”. W opinii tej przedstawione zostaną wymogi operacyjne, techniczne i finansowe dotyczące uregulowania ekosystemu bezzałogowych statków powietrznych w Europie. Ramy europejskie mają kluczowe znaczenie dla regionów, a zwłaszcza miast, aby w sposób odpowiedzialny włączyć miejską mobilność powietrzną do bardziej ogólnej strategii zrównoważonej mobilności miejskiej.
W dniu 28 marca 2023 r. w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyło się spotkanie stażystów z Polski, którzy odbywają aktualnie swoje praktyki w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim i Komitecie Regionów. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Network PL. W spotkaniu brało udział ok. 30 osób. Omawiano poszczególne ścieżki kariery dla potencjalnych zainteresowanych pracą w KE i w pozostałych instytucjach. Spotkanie prowadził Piotr Nowak, Prezes Network PL.
W dniu 25 marca 2023 r. odbyło się całodniowe szkolenie Wodzów Zuchowych „Cwaniak”. Jego mottem było: „Rybak na przynętę zakłada to co lubi ryba, a nie co lubi rybak”. Ryszard Białacki, Przedstawiciel Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w imieniu Domu Polski Wschodniej uczestniczył w szkoleniu zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Polskiego Belgia pod szefostwem p. Łukasza Wardyna. W szkoleniu wziął udział instruktor p. Danek Jackowski z ZHP Wielka Brytania.
Komisja zaproponowała reformę struktury unijnego rynku energii elektrycznej w celu przyspieszenia gwałtownego wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i stopniowego wycofywania gazu, zmniejszenia zależności rachunków konsumentów od niestabilnych cen paliw kopalnych, lepszej ochrony konsumentów przed przyszłymi skokami cen i potencjalnymi manipulacjami na rynku oraz sprawienia, aby przemysł UE stał się czystszy i bardziej konkurencyjny. Od ponad dwudziestu lat UE dysponuje skutecznym i dobrze zintegrowanym rynkiem, który umożliwia konsumentom czerpanie korzyści gospodarczych z jednolitego rynku energii, zapewnia bezpieczeństwo dostaw i wspiera proces dekarbonizacji.
Czy jesteś politykiem sprawującym mandat na szczeblu lokalnym lub regionalnym w UE, urodzonym po 1 stycznia 1983 r.? Szukasz możliwości nawiązywania kontaktów, wymiany najlepszych praktyk, zdobywania informacji na temat prawodawstwa UE i możliwości finansowania ze środków UE, zaangażowania w prace Europejskiego Komitetu Regionów oraz spotkań i debat z członkami KR-u i innymi politykami lokalnymi, regionalnymi i europejskimi? Zapraszamy do składania wniosków o przystąpienie do sieci Młodych Demokratycznie Wybranych Polityków (YEP).
W ramach przedstawionego w dniu 20.03.2023 roku wniosku oczekuje się, że finansowanie zrekompensuje rolnikom straty gospodarcze spowodowane zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych oraz ograniczy wpływ braku rynkowej równowagi na decyzje dotyczące ich sadzenia. Głosowanie państw członkowskich nad projektem rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie planowane jest na 30.03.2023 roku.
Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w sprawie Europejskiego Roku Umiejętności. W związku z zapowiedzią przewodniczącej Ursuli von der Leyen w wygłoszonym przez nią orędziu o stanie Unii z 2022 r. Komisja w październiku przedłożyła współprawodawcom wniosek w sprawie Europejskiego Roku Umiejętności. Podczas Europejskiego Roku Umiejętności Komisja, Parlament Europejski, państwa członkowskie, partnerzy społeczni, publiczne i prywatne służby zatrudnienia, izby handlowo-przemysłowe, organizatorzy kształcenia i szkolenia, pracownicy i przedsiębiorstwa będą współpracować, aby wspierać rozwój umiejętności i tym samym zapewniać ludziom jak największe możliwości zawodowe i życiowe.
Komisja ogłosiła, że zainwestuje ponad 116 mln euro w nowe projekty strategiczne w ramach programu LIFE. Finansowanie ma pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych i środowiskowych ośmiu dużych projektów w dziedzinie klimatu i środowiska w Belgii, Estonii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, na Słowacji i w Finlandii. Oczekuje się, że w ramach projektów uruchomione zostaną znaczne dodatkowe środki z innych źródeł finansowania UE, w tym z funduszy rolnych, strukturalnych, regionalnych i badawczych, a także z funduszy krajowych i inwestycji sektora prywatnego.
Komisja uruchamia program nowego europejskiego Bauhausu dotyczący rozwijania zdolności na rzecz odbudowy Ukrainy we współpracy z organizacjami ukraińskimi. Program ten został opracowany w wyniku spotkania kolegium komisarzy z rządem Ukrainy w Kijowie (2 lutego), szczytu UE-Ukraina (3 lutego), a także wizyty komisarza Virginijusa Sinkevičiusa w Kijowie (16-17 lutego), która dotyczyła współpracy z Ukrainą i pomocy w jej wysiłkach na rzecz trwałej odbudowy, a także inicjatywy Phoenix.
Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie osiągnięte z Parlamentem Europejskim i Radą na rzecz reformy i wzmocnienia unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Porozumienie to stanowi kolejny krok w kierunku ukończenia prac nad pakietem „Gotowi na 55” w celu realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i planu REPowerEU. Po raz kolejny pokazuje ono determinację UE, by do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.
Komisja przedstawiła wnioski dotyczące modernizacji przepisów dotyczących praw jazdy, w tym wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy ważnego w całej UE, oraz nowe przepisy ułatwiające egzekwowanie przepisów ruchu drogowego w wymiarze transgranicznym. W ubiegłym roku na drogach UE zginęło ponad 20 tys. osób, a większość ofiar to piesi, rowerzyści oraz użytkownicy hulajnóg i motocykli. Nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i pomogą UE zrealizować „wizję zero” – brak ofiar śmiertelnych na drogach UE do 2050 r.