NEWSLETTER DOMU POLSKI WSCHODNIEJ 7/2023

PARLAMENT PRZYJMUJE NOWE PRZEPISY W CELU ZWIĘKSZENIA OSZCZĘDNOŚĆI ENERGII

 

Posłowie zatwierdzili plany, uzgodnione już z Radą, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii na 2030, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Prawo określi cele w zakresie oszczędności energii oraz wymagania zmniejszenia zużycia energii pierwotnej i końcowej w UE. Państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7% na poziomie UE do 2030 r. (w porównaniu z prognozami scenariusza referencyjnego na 2020 r.). Temu celowi towarzyszyć będzie solidny mechanizm monitorowania i egzekwowania, aby upewnić się, że państwa członkowskie realizują swój krajowy wkład w ten wiążący cel UE.

 

Więcej… EUROPEJSKI ROK UMIEJĘTNOŚCI – PLATFORMA UMIEJĘTNOŚCI CYFROWYCH I ZATRUDNIENIA

 

Komisja Europejska zaprasza do odwiedzenia nowej platformy utworzonej w ramach Europejskiego Roku Umiejętności. Platforma umiejętności cyfrowych i zatrudnienia będzie na bieżąco informować o szkoleniach, finansowaniu i możliwościach kariery dostępnych w całej Europie. Platforma ma na celu poprawę umiejętności cyfrowych, wzmocnienia ścieżki kariery lub wsparcia projektu UE.

 

Więcej… BUDOWANIE ZAUFANIA PUBLICZNEGO DO KORZYSTANIA Z DRONÓW

 

28 lipca br. w Rzeszowie odbyło się spotkanie pt. „Budowanie zaufania publicznego do korzystania z dronów na poziomie regionalnym i lokalnym oraz ich zastosowanie między innymi przez służby zarządzania kryzysowego”. W dwóch panelach dyskusyjnych wzięli udział eksperci m.in. z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Politechniki Rzeszowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Policji czy Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Konferencja zorganizowana przez Pana Władysława Ortyla wraz z Europejskim Komitetem Regionów powstała w ramach konsultacji merytorycznych do projektu opinii Komitetu Regionów w sprawie strategii dotyczącej dronów 2.0, której Marszałek Województwa Podkarpackiego jest sprawozdawcą.

 

Więcej… 16-22 WRZEŚNIA BR. EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI 2023

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI to sztandarowa kampania Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości w zakresie zrównoważonej mobilności w miastach. Zachęca do zmian na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych ekologicznych, inteligentnych rozwiązań transportowych. W ciągu tygodnia prawie 3000 miast zachęca do zmiany na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych ekologicznych, inteligentnych rozwiązań transportowych poprzez organizowanie działań uświadamiających i wydarzeń z udziałem lokalnych interesariuszy. Corocznym tematem na 2023 r. jest „Oszczędzanie energii”.

 

Więcej… CHIPS ACT: RADA UE ZATWIERDZIŁA OSTATECZNĄ WERSJĘ USTAWY

 

Rada zatwierdziła rozporządzenie mające wzmocnić europejski ekosystem półprzewodników, lepiej znane jako „Chips Act”. Jest to ostatni etap procedury decyzyjnej. Chips Act ma na celu stworzenie warunków dla rozwoju europejskiej bazy przemysłowej w dziedzinie półprzewodników, przyciągnięcie inwestycji, promowanie badań i innowacji oraz przygotowanie Europy na przyszły kryzys dostaw chipów.

 

Więcej… UKRAINA: SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ ROZPOCZYNA MIĘDZYNARODOWE CENTRUM POWOŁANE CELEM ŚCIGANIA ROSYJSKIEJ ZBROJNEJ AGRESJI PRZECIWKO UKRAINIE

 

Swoją działalność w Hadze rozpoczęło Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA), funkcjonujące w ramach Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust). Nowo powstałe centrum będzie miało kluczowe znaczenie dla ścigania rosyjskich zbrodni agresji wymierzonych przeciwko Ukrainie oraz dla gromadzenia dowodów na potrzeby przyszłych procesów. Zapewni struktury służące wspieraniu i przyspieszaniu trwających już oraz przyszłych krajowych dochodzeń w sprawie zbrodni agresji oraz umożliwiające wymianę i analizę dowodów, które gromadzone są od początku rosyjskiej agresji.

 

Więcej… EUROPEJSKA UNIA ZDROWOTNA: UE INTENSYFIKUJE DZIAŁANIA, ABY ZAPOBIEC NIEDOBOROM ANTYBIOTYKÓW NA KOLEJNĄ ZIMĘ

 

Komisja Europejska, szefowie agencji leków (HMA) i Europejska Agencja Leków (EMA) wydali zalecenia dotyczące działań mających na celu uniknięcie niedoborów kluczowych antybiotyków stosowanych w leczeniu zakażeń układu oddechowego u europejskich pacjentów w nadchodzącym sezonie zimowym. Zalecenia te, opracowane przez Wykonawczą Grupę Sterującą ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (MSSG), uzupełniają proces opracowywania unijnego wykazu leków o krytycznym znaczeniu. Komisja podejmie operacyjne działania następcze w ścisłej współpracy z państwami członkowskim, w tym, w razie potrzeby, ewentualne zamówienia wspólne.

 

Więcej… W KIERUNKU NASTĘPNEJ TRANSFORMACJI TECHNOLOGICZNEJ: KOMISJA PRZEDSTAWIA STRATEGIĘ UE DOTYCZĄCĄ TECHNOLOGII WEB 4.0 I ŚWIATÓW WIRTUALNYCH

 

Komisja przyjęła nową strategię dotyczącą technologii Web 4.0 i światów wirtualnych, aby nadać kierunek kolejnej transformacji technologicznej i zapewnić otwarte, bezpieczne, godne zaufania, sprawiedliwe i sprzyjające włączeniu społecznemu środowisko cyfrowe dla osób mieszkających w UE, unijnych przedsiębiorstw oraz dla administracji publicznych.

 

Więcej… EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD: BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE WYKORZYSTANIE ZASOBÓW NATURALNYCH – ROŚLIN I GLEBY

 

Komisja przyjęła pakiet środków na rzecz zrównoważonego wykorzystania kluczowych zasobów naturalnych, zwiększający również odporność systemu żywnościowego i rolnictwa w UE. Akt w sprawie monitorowania stanu gleby ułatwi osiągnięcie dobrego stanu gruntów w UE do 2050 r. poprzez gromadzenie danych na temat zdrowia gleby i udostępnianie ich rolnikom i innym osobom gospodarującym glebą.

 

Więcej… OCHRONA DANYCH: KOMISJA PRZYJMUJE NOWE PRZEPISY GWARANTUJĄCE SKUTECZNIEJSZE EGZEKWOWANIE RODO W SPRAWACH TRANSGRANICZNYCH

 

Komisja zaproponowała nowe przepisy mające usprawnić współpracę między organami ochrony danych podczas egzekwowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych w sprawach transgranicznych (RODO). W nowym rozporządzeniu zostaną ustanowione konkretne przepisy proceduralne dla organów stosujących RODO w sprawach, które dotyczą obywateli z różnych państw członkowskich.

 

Więcej…