NEWSLETTER DOMU POLSKI WSCHODNIEJ 8/2023

KOMISJA URUCHAMIA NOWĄ PLATFORMĘ I GRUPY ROBOCZE W CELU SPROSTANIA WYZWANIOM DEMOGRAFICZNYM W CAŁEJ UNII

 

Komisja ogłasza zaproszenie  do udziału do 4 grupach roboczych zajmujących się zdrowiem, technologiami cyfrowymi, badaniami i innowacjami oraz rozwojem terytorialnym w ramach konkretnych działań następczych w związku ze styczniowym komunikatem w sprawie wykorzystywania talentów w regionach Europy. Zainteresowane strony mogą składać wnioski do 15 września.

 

Więcej…

EUROPEJSKA INICJATYWA OBYWATELSKA: KOMISJA PODEJMUJE DECYZJĘ O ZAREJESTROWANIU INICJATYWY DOTYCZĄCEJ OCHRONY I ROZWOJU UKRAIŃSKIEJ KULTURY I DZIEDZICTWA

 

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Ochrona i rozwój ukraińskiej kultury, edukacji, języka i tradycji w państwach UE”. Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do zintensyfikowania działań wspierających integrację ukraińskich uchodźców w UE. Wzywają również Komisję do zaproponowania nowych przepisów mających na celu zachowanie ukraińskiej kultury, języka, tradycji i dziedzictwa, a także do ustanowienia ogólnoeuropejskiej struktury ośrodków integracji.

 

Więcej…

CZYM SĄ AKT O RYNKACH CYFROWYCH I AKT O USŁUGACH CYFROWYCH?

 

W ciągu ostatnich dwóch dekad platformy cyfrowe stały się integralną częścią naszego życia – trudno wyobrazić sobie robienie czegokolwiek online bez korzystania z Amazona, Google’a czy Facebooka. O ile korzyści płynące z tej transformacji są oczywiste, to dominująca pozycja niektórych platform daje im znaczną przewagę nad konkurentami, ale także nadmierny wpływ na demokrację, prawa podstawowe, społeczeństwa i gospodarkę. To duże platformy często decydują o przyszłych innowacjach lub wyborach konsumentów i służą jako tzw. „strażnicy dostępu” („gatekeepers”) między firmami a użytkownikami Internetu.

 

Więcej…

ERASMUS+: WYBRANO 159 PROJEKTÓW NA RZECZ MODERNIZACJI SZKOLNICTWA WYŻSZEGO NA ŚWIECIE

 

Komisja wybrała 159 projektów, które będą finansowane w ramach programu Erasmus+ poświęconego budowaniu potencjału w szkolnictwie wyższym, który wspiera modernizację i jakość szkolnictwa wyższego w państwach trzecich na całym świecie. Wszystkie te projekty łączy nadrzędny cel, jakim jest wspieranie współpracy międzynarodowej w szkolnictwie wyższym, poprawa systemów edukacji oraz zwiększanie wzrostu i dobrobytu w skali globalnej.

 

Więcej…

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY: UE OGŁASZA SKŁAD MŁODZIEŻOWEJ RADY KONSULTACYJNEJ NA LATA 2023-2025

 

W przeddzień obchodzonego 12 sierpnia Międzynarodowego Dnia Młodzieży Komisja Europejska ogłosiła nazwiska 25 młodych osób wybranych do Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej Unii Europejskiej na lata 2023–2025. Zadaniem Rady jest doradzanie komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, Jutcie Urpilainen, oraz Dyrekcji Generalnej ds. Partnerstw Międzynarodowych w sprawach dotyczących uczestnictwa młodzieży i wzmocnienia jej pozycji w działaniach zewnętrznych UE. Jest to druga edycja Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej, której pierwszy skład zakończył kadencję w lipcu.

 

Więcej…

KOMISJA PRZYJMUJE SZCZEGÓŁOWE ZASADY SPRAWOZDAWCZOŚCI DOTYCZĄCE MECHANIZMU DOSTOSOWYWANIA CEN NA GRANICACH Z UWZGLĘDNIENIEM EMISJI CO2 W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM

 

Komisja Europejska przyjęła zasady regulujące wdrażanie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) w okresie przejściowym, który rozpoczyna się 1 października bieżącego roku i potrwa do końca 2025 r. W opublikowanym dziś rozporządzeniu wykonawczym określono obowiązki sprawozdawcze mające zastosowanie do unijnych importerów towarów objętych CBAM w okresie przejściowym, a także metodykę obliczania emisji wbudowanych uwalnianych w procesie produkcji towarów objętych CBAM w tym okresie.

 

Więcej…