Spotkanie Networkingowe w Brukseli

W dniu  15 marca 2023 r. odbędzie się wydarzeniu pt.: „Sieć Regionów Trójmorza – spotkanie networkingowe”, organizowane przez Województwo Lubelskie oraz Dom Polski Wschodniej w Brukseli.

Zainicjowana w 2021 roku Sieć Regionów Trójmorza tworzy podstawy trwałego i stabilnego partnerstwa samorządów położonych na obszarze objętym Inicjatywą Trójmorza. Wśród członków-założycieli Sieci znalazło się 5 polskich województw: Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie oraz Mazowieckie.

Celem organizowanego spotkania jest zaprezentowanie założeń Sieci Regionów Trójmorza, wymiana doświadczeń pomiędzy obecnymi członkami oraz promocja tej idei. W spotkaniu uczestniczyć będą  przedstawiciele regionów z 12 państw należących do Sieci.

W programie wydarzenia przewidziana jest prezentacja i wykład na temat Sieci Regionów Trójmorza oraz występ artystyczny Miłosza Bachonko – 13-letniego akordeonisty i kompozytora.

W trakcie swojej  krótkiej, młodzieńczej kariery, wirtuoz z Lubelszczyzny, zdążył zachwycić swoją muzyką samego Placido Domingo, zagrać  kilkadziesiąt koncertów na trzech kontynentach, oraz  otrzymać owacje na stojąco w najsłynniejszej sali koncertowej świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Zdobywca dwudziestu czołowych miejsc oraz nagród Grand Prix w konkursach oraz festiwalach akordeonowych w kraju i za granicą m.in. w Łotwie, Czechach, Litwie, USA.

W lutym 2022 r. Miłosz Bachonko reprezentował Województwo Lubelskie podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju, gdzie był najmłodszym artystą spośród wszystkich wykonawców ze 192 krajów. Miłosz jest również  zwycięzcą ostatniej  edycji „Mam Talent”. 

Ponadto wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja potraw regionalnych z Lubelszyzny.

Lubelskie-to kuchnia oparta na lokalnych ekologicznych produktach i tradycyjnych recepturach, przykładem której są: gryczaki (placki z farszem z kaszy gryczanej i sera, wzbogacone różnymi dodatkami, pieczone w chlebowym piecu), gotowane, parowane i pieczone pierogi, domowe pasztety i wędliny, dziczyzna, zagrodowe sery, wiejski chleb, miody i nalewki.

W kuchni regionu, zamieszkiwanego od wieków przez przedstawicieli wielu narodów, mieszają się, jak w tyglu, różne smaki: ukraińskie, litewskie, ormiańskie, tatarskie, żydowskie…, a najbardziej popularnym symbolem tej kulinarnej mozaiki są lubelskie cebularze (pszenne placki z cebulą i makiem), niegdyś podstawowy wyrób żydowskich piekarzy, a dziś oryginalny wypiek, wyróżniający Lublin i Region Lubelski.

do-pobraniaDO POBRANIA

Plakat do wydarzenia Sieć Regionów Trójmorza – spotkanie networkingowe (link otwiera się w nowym oknie)

galeriaGALERIA