Co udało się wypracować przez 3 lata? – projekt AgroRES

We Włoszech odbyło się dwudniowe spotkanie partnerów projektu AgroRES, którego organizatorem była włoska agencja ARSIAL. W ramach wydarzenia odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania projektu, Komitet Sterujący oraz wizyty studyjne. W spotkaniu oprócz przedstawicieli Urzędu uczestniczyli interesariusze: z Uniwersytetu Przyrodniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Krajowego Ośrodka Wparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie.

Podczas konferencji partnerzy przedstawiali tzw. plany działań. W przypadku Województwa Lubelskiego dokument zawiera dwa działania. Dobre praktyki i doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji projektu wykorzystano podczas procesu aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego  do 2030 podkreślając w naszym głównym dokumencie strategicznym, jak ważne jest szerokie wspieranie inicjatyw oddolnych związanych z odnawialnymi źródłami energii w rolnictwie i na obszarach wiejskich. W realizacji tego założenia ma pomóc punkt kontaktowy, który powstanie przy Urzędzie. Warto zauważyć, że podobne działanie tj. wspieranie wspólnot energetycznych poprzez utworzenie „helpdesku” zaplanował lider projektu  z Hiszpanii. Co potwierdza potrzebę zwiększenia informacji i edukacji w tym zakresie w Europie.

Drugiego dnia spotkania odbyła się wizyta we Włoskiej Narodowej Agencji Nowych Technologii ENEA, wspierającej procesy przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym i gospodarowania zasobami, gdzie miała miejsce prezentacja termodynamicznej elektrowni słonecznej oraz chłodni zasilanej energią słoneczną.

Po tym międzyregionalnym wydarzeniu, faza 1 projektu AgroRES dobiega końca. Dzięki międzyregionalnej wymianie wiedzy i doświadczeń, wszyscy partnerzy sukcesywnie opracowali plany działania, które będą wdrażane w 2 fazie projektu. Podsumowując wspólną intencją partnerów jest promowanie regionalnego wykorzystania energii odnawialnej w sektorze rolnictwa, czego najlepszym dowodem są owoce 1 fazy projektu w liczbach: 70 dobrych praktyk, 7 regionalnych dokumentów samooceny, 7 regionalnych planów działania. Na efekty 2 fazy przyjdzie nam czekać rok.

Informacje oraz plany działań poszczególnych partnerów projektu AgroRES znajdują się na stronie projektu.