Kto? W jakim celu? Już po I spotkaniu interesariuszy TOURISM4SDG

12 września 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu TOURISM4SDG. W spotkaniu wzięło udział blisko 20 przedstawicieli instytucji zajmujących się tematem turystyki regionalnej.

Projekt Tourism4SDG, czyli Tourism for Sustainable Development Goals (SDG) został zaakceptowany w drugim naborze wniosków w ramach Programu Interreg Europa 2021 – 2027. Projekt ma na celu poprawę efektywności polityki turystycznej w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju, zgodnie z Agendą ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zakres działalności projektu wpisuje się w Cel 4 polityki spójności: „Europa o silniejszym wymiarze społecznym – bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu” z celem szczegółowym: „Wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym”.

W I. spotkaniu Lokalnej Grupy Interesariuszy uczestniczyli przedstawiciele następujących instytucji:

  • Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna
  • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie
  • Biuro Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze w Tomaszowie Lubelskim
  • Instytut Gospodarki Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie
  • Katedra Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Partnerstwo Roztocze Środkowe
  • Partnerstwo Zielone Serce Roztocza
  • Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza”
  • Organizacja „Szlaki Unii Jagiellońskiej”
  • Poleski Park Narodowy

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania  celu, harmonogramu prac i oczekiwanych rezultatów projektu. Przedstawione zostały również korzyści z uczestnictwa w LGI TOURISM4SDG oraz brania udziału w kolejnych spotkaniach lub też zagranicznych wizytach studyjnych.

Podczas prezentacji Przedstawiciela Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki uczestnicy poznali zasady promowania turystyki na terenie województwa lubelskiego. Wskazano wpływ koncepcji zrównoważonego rozwoju na atrakcyjność turystycznych perełek regionu, takich jak miedzy innymi wioski tematyczne, lasy Roztocza lub trasy rowerowe.

W kolejnej prezentacji Reprezentant Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przedstawił wnioski z „Raportu z wdrożenia standardów turystyki zrównoważonej w województwie lubelskim”. Mocne i słabe strony ich wdrożenia szczegółowo wymieniono w podziale na aspekty kulturowe, społeczno – gospodarcze, środowiskowe oraz zarządzania turystyką per se.

Na zakończenie, uczestnicy zostali zaproszeni do zgłaszania propozycji dobrych praktyk do przedstawienia na I międzyregionalnym spotkaniu w ramach TOURISM4SDG. Spotkanie, które organizuje lider projektu z Portugalii odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Gorąco zapraszamy do dołączenia do Grupy Interesariuszy i  bieżącego śledzenia postępów w projekcie!