Już po raz trzeci przedstawiciele województwa lubelskiego uczestniczyli w spotkaniu partnerów w ramach REC4EU, projektu nowej perspektywy Programu Interreg Europa. W finlandzkim Tampere regiony poznały nowoczesne, trwałe rozwiązania dla społeczności energetycznych OZE.
To była szansa na znalezienie inspiracji wśród ponad 13 zaprezentowanych praktyk przez francuskich, słowackich, finlandzkich, belgijskich, włoskich oraz hiszpańskich partnerów projektu mającego na celu tworzenie i rozwój społeczności energetycznych energii odnawialnej. Najwięcej entuzjazmu wywołała dobra praktyka z Francji, okrzyknięta zwycięzcą w pierwszym dniu spotkania.
Rozwijanie inicjatyw obywatelskich było tematyką zarówno wyróżnionej, francuskiej praktyki CIRENA – krajowej agencji energetycznej, jak i praktyki zaprezentowanej przez region lubelski. Praktyka opisana przez stronę lubelską to działania w ramach projektu promującego klaster energii – Zielony Pierścień Tarnowa. Jej sukcesem było rozpropagowanie idei efektywnego i oszczędnego zarządzania oraz wykorzystania energii na terenach wiejskich, a także wskazanie korzyści z szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Pierwszego dnia spotkania zorganizowano również warsztaty identyfikujące różne sposoby komunikacji, które mają zachęcić lokalne społeczeństwa do zrzeszania się i tworzenia projektów dotyczących OZE. W trakcie dyskusji przedstawiciel z województwa lubelskiego podkreślił wagę trwających już prac nad usprawnieniem polityki w zakresie rozwoju społeczności energetycznych. Poinformował zebranych, że podczas prac nad dokumentem „Polityki energetycznej Województwa Lubelskiego w perspektywie do 2030 roku” zaproponowano między innymi wprowadzenie zapisów uwzględniających rolę prosumenta oraz stworzenie osobnego rozdziału opisującego zrzeszanie się i funkcjonowanie wspólnot energetycznych.
W drugim dniu odbyły się wizyty studyjne, prezentujące funkcjonowanie i rozwój lokalnych społeczności energetycznych w Finlandii, takich jak samowystarczalny system energetyczny LEMENE, który składał się z systemu paneli słonecznych, silników gazowych oraz magazynów energii.
Z niecierpliwością oczekujemy powstania pierwszej lokalnej społeczności energetycznej w naszym regionie, a w najbliższej perspektywie czeka nas kolejne, zaplanowane na jesień spotkanie partnerów w Słowacji!