Nowy Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego na Twoje Potrzeby

Islandia, Liechtenstein i Norwegia uruchamiają Fundusze Norweskie i EOG oraz nowy Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego o wartości ponad 300 mln euro, jak informuje Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli. Z tej puli do Polski ma trafić ponad 83,5 mln euro.

W związku z powyższym, w każdym państwie-beneficjencie odbędą się jednodniowe konsultacje i sesje informacyjne. W tym, zaplanowane na luty wydarzenie w Polsce o poniższym schemacie:

  • konsultacje z interesariuszami — od 09:00 do 14:30,
  • sesje informacyjne dla podmiotów zainteresowanych ubieganiem się o rolę Operatora Funduszu — od 14:30 do 18:00.

Formularz w języku angielskim zapisujący na konsultacje i sesje informacyjne w dniu 5 lutego 2025 roku w Warszawie (link otwiera się w nowym oknie).

Nowy Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego to:

  • koncentracja na obszarach niezbędnych do promowania demokracji, praworządności i praw człowieka,
  • niezbędna pomoc dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w czasach gdy instytucje demokratyczne stają w obliczu bezprecedensowych wyzwań,
  • wsparcie rozwoju organizacji społeczeństwa obywatelskiego poprzez pomoc w dywersyfikowaniu metod finansowania czy angażowania wolontariuszy,
  • a także współpraca organizacji pozarządowych na poziomie europejskim.

Nabór na operatorów Funduszu

Obecnie trwa nabór wniosków dla podmiotów, które chcą być operatorami Funduszu w poszczególnych państwach. O tę funkcję mogą ubiegać się organizacje społeczeństwa obywatelskiego i podmioty prywatne o udokumentowanej historii wspierania demokracji, praw człowieka i zaangażowania obywatelskiego. Wnioskodawcy muszą być niezależni od władz lokalnych, regionalnych i centralnych, a także partii politycznych i instytucji religijnych.

Operator w danym kraju będzie odpowiedzialny za zarządzanie wdrażaniem funduszu to znaczy za ocenę i wybór projektów, zapewnienie efektywności i przejrzystości w wydatkowaniu środków finansowych, zapewnienie wsparcia w zakresie budowania potencjału lokalnym organizacjom społeczeństwa obywatelskiego jak i współpracę z różnymi interesariuszami i partnerami międzynarodowymi.

Zainteresowane organizacje mogą składać swoje propozycje do 8 kwietnia 2025 roku do godziny 13.00.

Szczegółowe informacje na temat wymagań i procedur dostępne są na stronie Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli (link otwiera się w nowym oknie).

Wsparcie dla organizacji pozarządowych w perspektywie 2014-2021

W perspektywie 2014-2021 wsparcie dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego przyznawane było z  Funduszu „Aktywni Obywatele”. W ramach tego funduszu do Polski trafiło 53 mln euro.

Dostępność nowych środków finansowych

FSO to tylko jeden z kawałków tortu Funduszy Norweskich i EOG dla Polski. Polska na lata 2021-2028 otrzyma najwięcej ze wszystkich Państw korzystających z Funduszy Norweskich i EOG — prawie 926 mln euro.

Obecnie trwa faza przygotowawcza do IV edycji Funduszy Norweskich i EOG. Odbywają się rozmowy pomiędzy Polską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią, dotyczące podziału środków dla naszego kraju na pozostałe programy.

Dopiero na podstawie tych umów międzynarodowych i późniejszych umów dla poszczególnych programów będzie można rozpocząć wydatkowanie Funduszy Norweskich i EOG w poszczególnych krajach.