Od Polski po Hiszpanię. Poszerzamy wiedzę o społecznościach OZE

13 i 14 listopada 2024 roku w Sewilli odbyło się dwustronne spotkanie w ramach projektu REC4EU (Program Interreg Europa 2021-2027). Głównym celem wizyty studyjnej było omówienie hiszpańskiej Dobrej Praktyki Torreblanca Ilumina, zaprezentowanej na wcześniejszych spotkaniach partnerskich.

Strony spotkania w Hiszpanii

Polska strona spotkania składała się z przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, a także ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Dwie osoby reprezentowały hiszpańską Andaluzyjską Agencję Energetyczną.

Przebieg spotkania

Pierwszego dnia uczestnicy poszerzali wiedzę na temat funkcjonowania społeczności energetycznych w Andaluzji. ​​Warsztat obejmował ogólną prezentację działań Andaluzyjskiej Agencji Energetycznej na rzecz miejscowych społeczności energetycznych.

Kluczową częścią spotkania była prezentacja projektu pilotażowego Torreblanca Ilumina, który dotyczył utworzenia modelowej społeczności energetycznej (REC) w Andaluzji z udziałem Agencji. Obszar wyznaczony na społeczność energetyczną został sklasyfikowany przez rząd regionalny Andaluzji jako obszar uboższy i zapóźniony. Twórcy projektu właśnie w tym obszarze dostrzegli potencjał na dostosowaną do lokalnego systemu produkcję energii odnawialnej, w dużej mierze dzięki wsparciu się dopasowaną kampanią edukacyjną.

Wizyta studyjna i wnioski

Następnego dnia odbyło się spotkanie z interesariuszami Agencji, zaangażowanymi w promowanie odnawialnych źródeł energii w regionie Andaluzji. ​​Każdy uczestnik spotkania wskazał, że podstawowymi elementami wpływającymi na rozwój odnawialnych źródeł energii i tworzenie się społeczności energetycznych są wiedza oraz źródła finansowania.

Podczas wizyty studyjnej wielokrotnie podkreślano, że na rozwój regionalnego sektora energetycznego, w tym opartego na odnawialnych źródłach energii, wpływa powstanie kompetentnych instytucji wsparcia finansowego, które koncentrują się także na działaniach promocyjnych i edukacyjnych.  W związku z czym powołanie instytucji, które pomagają kształtować wiedzę społeczeństwa w zakresie nowoczesnych technologii energetycznych oraz wspierają pozyskiwanie środków na budowę instalacji OZE wydaje się zasadne.

Inną cenną obserwacją był fakt, iż tworzenie programów wsparcia finansowego zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym przyczynia się do zwiększonego rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii, a także kształtowania różnych form społeczności energetycznych.

Rekomendowane działania

W związku z powyższym, zespół ekspertów z regionu lubelskiego rekomenduje rozważenie możliwości wdrożenia w ramach REC4EU jednego z 3 projektów pilotażowych: Utworzenia modelowej wspólnoty energetycznej w oparciu o doświadczenia hiszpańskiej wspólnoty energetycznej Torreblanca Ilumina, która mogłaby opierać się na budowie instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do Województwa Lubelskiego, a wytworzona energia mogłaby być wykorzystywana przez instytucję w godzinach jej pracy i udostępniana stronom spoza społeczności energetycznej; Utworzenie regionalnej agencji energetycznej dla województwa lubelskiego lub stworzenie modelowego biura transformacji energetycznej.

Więcej o projekcie REC4EU na dedykowanej stronie internetowej (link otwiera się w nowym oknie).