Dnia 10 lipca br. Województwo Lubelskie po raz trzeci gościło Lokalną Grupę Interesariuszy REC4EU, projektu realizowanego w ramach Interreg Europa 2021 – 2027. Z celem przewodnim promowania odnawialnych źródeł energii, omówiono postępy projektu wraz z przedstawicielami z Urzędu Marszałkowskiego oraz ekspertami.
Liczące ponad 20 osób grono reprezentowało kluczowe dla tematyki OZE firmy i instytucje regionu, tj.: Biuro Zarządzania Energią, Urząd Regulacji Energetyki, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską, Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz aktywne klastry energetyczne, takie jak Zamojski i Włodawski.
Po krótkim powitaniu i wprowadzeniu do bieżących działań w ramach projektu REC4EU, przedstawiony został stan prac nad Polityką Energetyczną Województwa Lubelskiego. Następnie eksperci projektu opisali wyszczególnioną przez Województwo Lubelskie praktykę, czyli projekt Klastra Energetycznego „Zielony Pierścień Tarnowa”. Osiągnięcia tej ukierunkowanej na działania promocyjne praktyki to między innymi organizacja 16 spotkań z mieszkańcami wszystkich gmin wchodzących w skład obszaru klastra, wizyta studyjna w Niemczech i konferencja przybliżająca tematy związane z OZE.
Po prezentacji praktyki z kraju uczestnikom zaprezentowano te omawiane podczas spotkania projektowego w Finlandii, gdzie opisano 9 dobrych praktyk naszych europejskich partnerów oraz ich poszczególne fazy rozwojowe. Następnie, 5 grup uczestników podzieliło się swoimi opiniami na temat prezentowanych praktyk, koncentrując się na punktach możliwych do wdrożenia w naszym regionie. Jednogłośnie, działania zawierające elementy oddolnej edukacji spotkały się z dużym entuzjazmem, a przykład edukacji młodzieży od włoskiego Partnera Wiodącego został wyróżniony za wysoką skuteczność i potencjał.
Końcowa dyskusja była jednym z istotniejszych punktów III spotkania Lokalnej Grupy Interesariuszy, podczas której najaktywniejsi uczestnicy starali się przewidzieć wyzwania w kontekście pełnego wykorzystania regionalnego potencjału do powstania społeczności energii odnawialnej. Dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym spotkaniu, które będzie poświęcone wypracowaniu ścieżki angażowania obywateli w tworzenie grup energetycznych.