Projekt ADAPTO gromadzi lubelskie instytucje po raz 1.

18 września 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu ADAPTO. W wydarzeniu wzięło udział blisko 30 przedstawicieli regionalnych instytucji interesujących się problematyką adaptacji do zmian klimatu.

Ogólnym celem ADAPTO jest zwiększenie odporności terytorialnej na obecne i przyszłe skutki zmiany klimatu poprzez międzyregionalną wymianę doświadczeń. Projekt został zaakceptowany w drugim naborze wniosków w ramach Programu Interreg Europa 2021-2027 w Celu 2 polityki spójności: „Bardziej przyjazna dla Środowiska niskoemisyjna Europa”, cel szczegółowy: „Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu”.

W I. spotkaniu Lokalnej Grupy Interesariuszy uczestniczyli miedzy innymi przedstawiciele następujących instytucji:

  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
  • Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin
  • Urząd Miasta Zamość
  • Urząd Miasta Puławy
  • Urząd Miasta Kraśnik
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie
  • Katedra Energetyki i Środków Transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS
  • Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS
  • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
  • Roztoczański Park Narodowy
  • Poleski Park Narodowy

Koordynator Projektu z Departamentu Strategii i Rozwoju UMWL przedstawił najbliższe działania w ramach projektu, jego cel, partnerów i oczekiwane rezultaty. Uczestnicy usłyszeli także o długoterminowych korzyściach z uczestnictwa w Lokalnej Grupie Interesariuszy ADAPTO.

Następnie, Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych omówił „Program Ochrony Środowiska Województwa Lubelskiego” pod kątem działań przystosowujących region do zmian klimatu. W tym kontekście przedstawione zostały również najnowsze regulacje prawne w UE oraz kraju.

Podczas prezentacji Dyrektora Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z głównymi przedsięwzięciami powstałego w 2021 roku ośrodka. Centrum to platforma współpracy w dziedzinie badań i ochrony środowiska, której misją jest edukacja społeczeństwa i ograniczenie szkodliwego wpływu cywilizacji na środowisko naturalne.

Natomiast Zastępca Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin przedstawił „Plan Adaptacji do Zmian Klimatu Miasta Lublin do roku 2030”. Plan identyfikuje sektory środowiska miejskiego, które wymagają ukierunkowanej interwencji, działania w zakresie ochrony i rozbudowy błękitno – zielonej infrastruktury, jak również metody zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców wobec zjawisk wywołanych zmianami klimatu.

Pierwsze spotkanie LGI ADAPTO w Lublinie zakończyła otwarta dyskusja. Większość jej głosów dotyczyło bieżącej aktualizacji regionalnej polityki na rzecz działań adaptacyjnych, możliwości powiększenia zasobu działań samorządów, a także potrzeby podejmowania profilowanych i specyficznych działań, które pomagają dostosować się do wyzwań adaptacyjnych przypisanych danemu regionowi.

Jako pozytywny akcent na początek kilkuletniej współpracy, wszyscy członkowie LGI zostali zaproszeni do składania propozycji dobrych praktyk, które zostaną zaprezentowane na 2. międzyregionalnym spotkaniu ADAPTO w październiku w Irlandii.