Logo projektu na tle zdjęcia sali z siedzącymi uczestnikami

Zmiana klimatu nadeszła w postaci fal upałów, powodzi, pożarów lasów i rosnących poziomów mórz, co drastycznie wpływa na nasze społeczności i gospodarki. Dlatego, 27 marca 2025 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie odbyło się drugie spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu ADAPTO Programu Interreg Europa 2021 – 2027, który wspiera regiony w kierunku większej odporności.

Poprzez współpracę międzyregionalną ADAPTO łączy 8 partnerów z 5 regionów europejskich, aby dzielić się wiedzą, opracowywać innowacyjne rozwiązania i wzmacniać politykę adaptacji do zmian klimatycznych. Następnie, wypracowane podejście ma umożliwić regionom partnerskim podejmowanie skuteczniejszych, proaktywnych działań w celu budowania stabilnej przyszłości klimatycznej.

Plakat promujący projekt ADAPTO przedstawiający dróżkę wśród zieleni.

W spotkaniu Grupy wzięli udział przedstawiciele kluczowych regionalnych instytucji zaangażowanych w kwestię adaptacji do zmian klimatu, a mianowicie:

  • Urząd Miasta Lublin
  • Urząd Miasta Zamość
  • Poleski Park Narodowy
  • Roztoczański Park Narodowy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
  • Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

Po oficjalnym otwarciu przez Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju UMWL, Koordynator Projektu przedstawił najnowsze osiągnięcia i zmiany w projekcie, w tym wnioski z ostatniego spotkania partnerów w Irlandii, ocenę dobrych praktyk i opracowanie infografik. Koordynator zaprezentował również film promocyjny projektu:

Co ważne, interesariusze z regionu przedstawili cztery dobre praktyki z Województwa Lubelskiego. Omówiono wprowadzanie zieleni do miasta we współpracy z mieszkańcami Zamościa; współpracę naukowo-przyrodniczą pomiędzy Lubelskim Węglem „Bogdanka” S. A. a Poleskim Parkiem Narodowym; wprowadzenie rodzimego raka szlachetnego do 4 rzek Lubelszczyzny i Podlasia; jak również zielone i niebieskie technologie w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Po prezentacji praktyk, uczestnicy wypełnili krótką ankietę oceniającą oryginalność i innowacyjność wymienionych przedsięwzięć. Bezprecedensowa współpraca kopalni węgla z parkiem, a także wprowadzenie rodzimego gatunku do regionalnego ekosystemu cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród głosujących. Już wkrótce dowiemy się, które dobre praktyki zostaną zaprezentowane na spotkaniu partnerskim w czerwcu we Francji.

Podczas finalnej dyskusji, interesariusze zostali zachęceni do zgłaszania również innych działań w tematyce ADAPTO. Następnie, koordynator podkreślił wartość szerokiego zakresu i różnorodności instytucji partnerskich tworzących projekt oraz zakończył spotkanie słowami: „Do zobaczenia w następnym semestrze”, jako preludium do kolejnego spotkania Grupy.