Przypominamy, że 15 listopada br. upływa termin na składanie wniosków w konkursie na Inicjatywy w zakresie Zielonej Transformacji.
Czas trwania inicjatywy wynosi maksymalnie 12 miesięcy, a wysokość grantu od 50 000 euro do 250 000 euro. W naborze mogą brać udział osoby prawne, publiczne lub prywatne, komercyjne lub niekomercyjne lub organizacje pozarządowe z siedzibą w Polsce lub Norwegii. Inicjatywy muszą być realizowane w partnerstwie z podmiotami z Norwegii.
W nawiązaniu do pytań potencjalnych beneficjentów, które są opublikowane na stronie konkursu, Operator Programu zwraca uwagę, że wraz z wypełnionym wnioskiem o dofinansowanie należy przesłać niezbędne załączniki – list intencyjne/umową partnerską oraz wypełniony test pomocy publicznej. W ramach niniejszego naboru nie udziela się pomocy publicznej i pomocy de minimis, w związku z tym test pomocy publicznej wypełniają wszystkie podmioty – zarówno wnioskodawca, jak i partnerzy inicjatywy.
W konkursie za kwalifikowane uznaje się działania w zakresie wzmacnianie stosunków dwustronnych, zacieśniania współpracy oraz pogłębianie wzajemnej wiedzy i zrozumienia między Polską a Norwegią w obszarze zielonej transformacji tj.:
- a) działania mające na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych;
- b) poszukiwania partnerów dla projektów partnerskich z darczyńcami przed przygotowywaniem wniosku aplikacyjnego lub w jego trakcie, rozwój takich partnerstw oraz przygotowanie wniosku aplikacyjnego dla projektu partnerskiego z darczyńcami;
- c) tworzenie sieci kontaktów, wymiana, dzielenie się i przekazywanie wiedzy, technologii, doświadczeń oraz najlepszych praktyk między podmiotami w Państwach – Beneficjentach a podmiotami w Państwach – Darczyńcach lub organizacjami międzynarodowymi;
- d) działania mające na celu wzmocnienie współpracy oraz wymianę najlepszych praktyk między Operatorami Programu a podobnymi podmiotami w Państwach – Beneficjentach i Państwach – Darczyńcach oraz organizacjami międzynarodowymi, pod warunkiem, że co najmniej jeden podmiot z Państwa – Darczyńców uczestniczy w tym działaniu.
Do przykładowych działań, które można realizować należą:
- wydarzenia mające na celu inicjowanie współpracy, które nie są związane z jednym określonym programem;
- współpraca techniczna i wymiana ekspertów;
- oddelegowanie pracowników i praktyki;
- budowanie zdolności i krótkookresowe szkolenia;
- warsztaty i seminaria poświęcone kwestiom będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania;
- misje i wizyty studyjne;
- gromadzenie danych, raporty, studia i publikacje;
- kampanie, wystawy i materiały promocyjne.
Konkurs na inicjatywy z zakresu Zielonej transformacji (link otwiera się w nowym oknie)
Operator Programu czeka na Państwa pomysły i koncepcje działań w oparciu o wzmocnienie współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Norwegią do 15 listopada 2022!