Współpraca zamiast Rywalizacji w Regionach Bałtyku: Forum 2023

W dniach 4 – 5 października w Rydze odbyło się prawdziwe święto współpracy regionów Bałtyku, czyli 14te, Doroczne Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Na forum zarejestrowało się blisko 600 osób z 20 krajów, co wskazuje na szerokie zainteresowanie i wsparcie, jakim Strategia cieszy w regionie i poza nim.

Wpływ zmian klimatycznych na Morze Bałtyckie stanowi ogromne wyzwanie, podczas gdy zrównoważona energia ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i rozwoju na całym świecie. Podczas sesji inauguracyjnej, oba zagadnienia zostały omówione przez panel wysokiego szczebla złożony z: – łotewskich ministrów spraw zagranicznych i ds. klimatu i energii, odpowiednio Krišjānisa Kariņša oraz Kasparsa Melnisa, dalej Normundsa Popensa, zastępcy dyrektora generalnego DG REGIO Komisji Europejskiej; Almuta Möllera, Sekretarza Stanu i Pełnomocnika Hamburga oraz Anatolii Kutsevola, Ambasador Ukrainy w Republice Łotewskiej.

Zielona energia motorem współpracy

Konsensus dotyczył możliwości wspólnego uwolnienia potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Wymagałoby to zaplanowania wspólnej infrastruktury w regionie Morza Bałtyckiego z uwzględnieniem interesów wszystkich ośmiu krajów członkowskich. SUERMB, jako wspólnie przyjęta, wielopoziomowa struktura ośmiu krajów członkowskich UE wokół Morza Bałtyckiego, zamanifestowała przygotowanie do podjęcia dialogu merytorycznego. Tematykę współpracy opartej na zielonej energii wprowadzono przez Karen Marie Sandgren, założycielkę i doradcę strategicznego Nordic Energy Connection, Mika Järvinen, profesora na Uniwersytecie Aalto i Gunārs Valdmanis, kierownika departamentu w Ministerstwie Klimatu i Energii na Łotwie.

Synergia działań i wartość w partnerstwie

Jedną z podstawowych zasad leżących u podstaw Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego jest stworzenie struktury, która przyczyni się do lepszego zarządzania zadaniami. Dzieląc się wiedzą oraz współtworząc pomysły i projekty, można ograniczyć powielanie działań i doprowadzić do ich spójności i synergii. Dlatego, Doroczne Forum SUERMB to również miejsce wymiany kontaktów i doświadczeń. Jako że ponad dwie trzecie uczestników wymieniło „networking” jako swoje główne oczekiwanie w stosunku do forum, wydarzeniu towarzyszył obiecujący szum rozmów podczas wymiany tzw. dobrych praktyk. Wagi rozmowom dodawało otoczenie malowideł i niemych świadków spoglądających z witraży historycznego budynku cechu rzemieślników Starej Rygi.

Coroczne Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Radę Miasta Rygi, Związek Miast Bałtyckich i  VASAB (Wizje i Strategie wokół Morza Baltyckiego), w ścisłej współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Łotwy i Punktem Strategii Morza Bałtyckiego, przy wsparciu finansowym Interreg Region Morza Bałtyckiego.

  • W Corocznym Forum SUE RMB uczestniczyli między innymi przedstawiciele Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 – 2027, ilustrując własny punkt wsparcia wdrażania Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego poprzez sesję „Przeszłe osiągnięcia, nowe rozwiązania i przyszłe możliwości dla współpracy”
  • Oferta Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 – 2027 jest skierowana do wszystkich polskich województw, a dokładniej władz publicznych, organizacji wspierających biznes, wyspecjalizowanych agencji oraz dostawców infrastruktury i usług publicznych

Więcej informacji, prezentacje i zdjęcia z 14 Forum SUE RMB w Rydze strona w języku angielskim (link otwiera się w nowym oknie)