Pod koniec września 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało wydarzenie podsumowujące Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, wdrażany w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG. Ministerstwo jest Operatorem Programu obok Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej o Programie
Fundusze Norweskie i EOG, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają na celu zmniejszenie nierówności społecznych i gospodarczych w Europie oraz wzmocnienie współpracy między państwami darczyńcami i beneficjentami. Fundusze wdrażane są w ścisłej współpracy z partnerami z Norwegii oraz Islandii, które obok Lichtensteinu są Państwami – Darczyńcami.
Celem Konferencji podsumowującej Program Klimatyczny EOG było omówienie rezultatów i prezentacja efektów Programu. Był to największy z programów w III edycji Funduszy norweskich i EOG nie tylko w Polsce, ale i we wszystkich krajach partycypujących Europy.
Uczestnicy Konferencji
Ministerstwo Klimatu i Środowiska gościło na wydarzeniu osoby reprezentujące Państwa Darczyńców, Partnerów Programu, Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli oraz Operatorów Programów z innych państw członkowskich UE. Ze strony Polski przybyły organizacje pozarządowe, beneficjenci realizujący projekty w ramach Programu, Krajowy Punkt Kontaktowy dla Funduszy norweskich i EOG oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przebieg wydarzenia
Podczas konferencji uczestnicy wymienili się wiedzą i doświadczeniem płynącym z wdrażania Programu Klimatycznego EOG. Zaprezentowano wybrane projekty oraz ich efekty, starając się wyciągnąć wnioski na przyszłość w zakresie skutecznego podnoszenia świadomości ekologicznej oraz przeciwdziałania skutkom zmian klimatu.
Podkreślono kwestie związane z działaniami w Programie w obliczu katastrof, także w kontekście ostatnich wydarzeniach w Polsce w związku z klęską powodziową. Otóż, wiele wypracowanych rozwiązań sprawdziło się w tej ekstremalnej próbie, chociaż część inwestycji została zniszczona z uwagi na siłę żywiołu.
Rezultaty Programu edycji 2014 – 2021
Pomimo wyzwań w postaci pandemii COVID-19, wojny na Ukrainie, inflacji, kryzysu energetycznego a zarazem ograniczenia łańcuchów dostaw, dzięki wprowadzeniu mechanizmów elastyczności w sprawny sposób udało się przeprowadzić ponad 100 projektów ze wsparciem 171 milionów euro (w tym 15 % z Budżetu Państwa Polskiego).
Rezultaty edycji 2014 – 2021 Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu to:
- 11 Naborów,
- 107 projektów konkursowych
(składanych w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez instytucje pośredniczącą), - 3 projekty predefiniowane
(których sfinansowanie zostało zaplanowane i uzgodnione między stronami na etapie negocjacji), - 63 projekty w partnerstwie
(realizowane przez grupę podmiotów, które współpracują ze sobą w celu osiągnięcia określonego celu związanego z rozwojem regionalnym, gospodarczym lub społecznym).
Dzięki wsparciu środków Programu możliwa była realizacja wielu projektów, które nie tylko przyczyniają się do poprawy jakości życia społeczności lokalnych, ale także kształtują przyszłość miast, jako miejsc bardziej odpornych na zmiany klimatyczne i zrównoważonych. Zrealizowane projekty z podziałem na obszary tematyczne to:
- Środowisko – 30 projektów (Zarządzanie ekosystemami; Zwalczanie gatunków inwazyjnych; Ochrona ekosystemów),
- Klimat – 31 projektów (Zielono-niebieska infrastruktura w miastach; Inicjatywy związane z klimatem w środowisku szkolnym; Gospodarka o obiegu zamkniętym),
- Energia – 46 projektów (Termomodernizacja budynków szkolnych; Skojarzona produkcja energii; Modernizacje w obszarze ciepłownictwa; Geotermia głęboka; Małe elektrownie wodne).
Doświadczenia, które zostały zebrane podczas Konferencji podsumowującej Program Klimatyczny Europejskiego Obszaru Gospodarczego będzie można wykorzystać w kolejnym okresie finansowania, czyli w perspektywie 2021 – 2028.