Album 25 lat Międzynarodowych Festiwali Organowych Lublin – Czuby 1997 – 2021

W Lublinie wydano album zawierający historię 25 lat Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby prowadzonego przez Roberta Grudnia. Od dwudziestu pięciu lat festiwal, który powstał jako pamiątka wizyty papieża Polaka w Lublinie,  uczy i skłania do refleksji w duchu przesłania św. Jana Pawła II o sztuce w służbie ewangelizacji. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, regionu i Polski.

W 1995 roku z kościoła św. Michała w Monachium do parafii pw. Św. Rodziny w Lublinie sprowadzone zostały wyśmienite organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 roku. Okazało się, że dopiero w nowej świątyni instrument może zaprezentować wszystkie możliwości. Organy posiadają zarówno wysokie mikstury, jak i charakterystyczną dla muzyki romantycznej całą paletę fletów i głosów smyczkowych. W Monachium instrument ulokowany był we wnęce, która tłumiła dźwięk, na lubelskich Czubach umieszczono go w głównej nawie kościoła, dzięki czemu pogłos dodał brzmieniu szlachetności i potęgi. W ten sposób Lublin zyskał prawdziwego króla instrumentów, na którym można zaprezentować całą literaturę organową – od renesansu do współczesności. Tak narodził się pomysł festiwalu organowego na Czubach. Pierwsze imprezy miały charakter typowo edukacyjny, łączyły utwory na organy i inne instrumenty. Festiwal powstał także jako pamiątka wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie.

W ramach festiwalu w latach 1997-2021 odbyło się 256 koncertów,  zaprezentowało się ponad 3000 artystów. Wystąpili wirtuozi królewskiego instrumentu organów m.in. z Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady czy Kolumbii. Festiwalowa publiczność mogła podziwiać tak wybitne postacie świata muzyki i teatru jak.: Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Marek Torzewski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Kolberger, Olga Bończyk, Maciej Zakościelny oraz Poznańskie Słowiki, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Soliści, Orkiestra i Chór Teatru Muzycznego w Lublinie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Grupa Claret Gospel, Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz legendarne „Mazowsze”.

Album, opatrzony wstępem Metropolity Lubelskiego JE ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika, zawiera historię wydarzenia oraz 81 zdjęć artystów, którzy występowali podczas festiwali.

/tekst przygotował Robert Grudzień/