Znakomity aktor, reżyser, twórca jednego z najważniejszych nurtów teatralnych na scenie polskiej – Juliusz Osterwa od 1949 roku jest patronem lubelskiego Teatru. 10 maja obchodziliśmy 75. rocznicę jego śmierci, a 23 czerwca – uczcimy 137. rocznicę urodzin. Do 23 czerwca Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie będzie wspominał Osterwę, przypominał jego dorobek, opowiadał o tym, co z jego myśli i idei jest szczególnie ważne dla nas dziś. Wszystkie te działania zostaną zamknięte w cyklu „Łączy nas Osterwa”.
„Nieprzytomny fantasta”, który goni za „maniackimi imprezami” – tak Osterwę określił Józef Szczublewski, autor jego biografii. Już od 10 maja w mediach społecznościowych Teatru będzie można poznać najważniejsze informacje dotyczące Patrona, jego dorobek artystyczny i ciekawostki, które pokazują jak ciekawym i wyjątkowym był człowiekiem.
„Zależy nam na wyciągnięciu go z zakurzonych ram i pokazaniu jak bardzo był nowatorski i jak bliskie nam współcześnie miał podejście do teatru.” – mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Juliusza Osterwę na patrona teatru wybrali sami aktorzy.
Zofia Stefańska – aktorka – wspominała: „Zdawaliśmy sobie sprawę z czasów, w jakich żyjemy i z narzuconych nam z zewnątrz ograniczeń, ale chcieliśmy, aby teatr był ponad to, aby sztuka była sztuką. Dlatego Osterwa i jego ideały znaczyły wtedy dla nas tak wiele.”
Ważny moment to rok 1919, kiedy Osterwa zakłada legendarną grupę Reduta – uznawaną za pierwsze polskie laboratorium teatralne. To dziedzictwo kontynuuje reaktywowana w ubiegłym roku Scena Reduta, która ze spektaklami podróżuje po całym województwie lubelskim.
Poza działaniami online Teatr przygotowuje też wydarzenie performatywne na rocznicę urodzin swojego Patrona. Będzie to połączenie wielu dziedzin sztuki – odtwarzające, niemal legendarne, laboratorium Reduty.
Czym jeszcze zaskakiwał Osterwa? Jak ważną postacią jest dla lubelskiego Teatru? Przez najbliższe tygodnie Teatr będzie o nim przypominał, zadziwiał jego twórczością, pokazywał jak bardzo swoją myślą wyprzedzał czasy mu współczesne.
Zapraszamy do Teatru im. Juliusza Osterwy.