Już 17 września 2021 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu „Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!”, z udziałem jego organizatorów i wybranych laureatów.
Transmisję z Gali Konkursowej mogą Państwo obejrzeć 17 września br. o godz. 12.00 na stronie konkursu oraz na profilu NASK na Facebooku.
Przypomnijmy, że Konkurs „Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie” został zorganizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – NASK-PIB na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jako Krajowego Punktu Kontaktowego dla Funduszy Norweskich i EOG. Honorowy patronat nad konkursem objęły Ambasada Królestwa Norwegii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Konkurs miał na celu realizację dwóch ważnych celów:
- upowszechnianie informacji na temat Funduszy Norweskich i EOG i państw, z których one pochodzą, oraz korzyści, jakie z tych funduszy czerpie Polska.
- podniesienie umiejętności cyfrowych polskich uczniów.
Zadaniem uczniów, pracujących pod kierunkiem nauczycieli koordynatorów, było stworzenie pracy plastycznej w dowolnej technice cyfrowej (strona www, aplikacja, wideo, grafika etc.), ilustrującej Fundusze Norweskie i EOG, ich wkład w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski lub państwa-darczyńców tych Funduszy, czyli Norwegię, Islandię i Liechtenstein.
Zainteresowanie konkursem wśród szkół przerosło oczekiwania organizatorów. Wpłynęło aż 2389 zgłoszeń. W konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież ze wszystkich grup wiekowych – począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej, skończywszy na szkołach średnich (w tym z oddziałami integracyjnymi).
Prace oceniane były przez Kapitułę Konkursu, którą stanowili przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, NASK oraz Ambasady Królestwa Norwegii. Ze względu na wysoki poziom prac Kapituła Konkursu miała naprawdę niełatwe zadanie, a proces wyboru najlepszych prac był długi.
Stawka w konkursie była wysoka, bowiem nagrodami głównymi są multimedialne pracownie komputerowe, składające się z 16 laptopów oraz szafy do ich przechowywania.
Pierwotnie regulamin konkursu przewidywał nagrodzenie 100 najlepszych prac. Jednakże kreatywność uczniów, oryginalny sposób ujęcia tematyki funduszowej, czy też umiejętności posługiwania się narzędziami cyfrowymi już wśród najmłodszych uczestników sprawiły, że organizatorzy postanowili nagrodzić dodatkowe 9 prac oraz przyznać 46 wyróżnień. W ten sposób chcieli docenić trud dzieci i młodzieży oraz ich nauczycieli.
Ostatecznie aż 109 szkół laureatów otrzyma nagrody główne w postaci mobilnych pracowni komputerowych, a 46 szkół wyróżnionych w konkursie – monitory interaktywne.
W sumie 155 szkół wzbogaci się o nowoczesny sprzęt. W tym również szkoły z województwa lubelskiego! Wśród nagrodzonych znalazły się szkoły m.in. z gmin: Drelów, Borki, Niemce, Krzywda oraz miasta Lublin, Kraśnik, Lubartów. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
W imieniu organizatorów zapraszamy do oglądania relacji z gali. Wszystkich Państwa zachęcamy również do obejrzenia zwycięskich prac na profilu NASK na Instagramie oraz na stronie konkursu.