Rozmaitości muzealne i …regionalne w „Poranku u Hieronima”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza:

 „Poranek u Hieronima” – odcinek 133

11 stycznia (środa) 2023, godz. 10.00, Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

Rozmaitości muzealne i … regionalne w „Poranku u Hieronima”

W programie:

  • Nowe zbiory „Domu Kuncewiczów” – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Tuż przed świętami wyjątkowy prezent trafił ze Stanów Zjednoczonych do „Domu Kuncewiczów” – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To dokumenty, zdjęcia, książki i inne pamiątki z domu wnuka Marii i Jerzego Kuncewiczów – Aleksandra. A co istotniejsze, wraz z pozyskaniem tych cennych pamiątek zostały uregulowane także prawa autorskie do twórczości Marii i Jerzego Kuncewiczów. O tej niezwykłej historii porozmawiany z Moniką Januszek-Surdacką, która zawiaduje „Domem Kuncewiczów” w Kazimierzu Dolnym.

W drugiej części programu zaprosimy:

  • do naszej Biblioteki na  ekspozycję pt. „Marian Kratochwil (1906-1997) KRESY W SERCU I NA EMIGRACJI”. Na wystawie  zostanie zaprezentowanych ponad 60 prac M. Kratochwila pochodzących z prywatnej kolekcji dr Jana Sęka – Prezesa Fundacji Villa Polonia; 
  • do Centrum Historii Lokalnej i Regionalnej przy Instytucie UMCS, gdzie rozpoczyna się cykl wykładów poświęconych Lubelskiemu;
  • do naszej Biblioteki na spotkanie z cyklu „Dobre książki dobra kawa”,  w trakcie którego będziemy dyskutować o ostatnio przeczytanej książce i wymieniać się swoimi przemyśleniami.

Zaproszenie na „Poranek u Hieronima” 11 stycznia 2023 r. (link otwiera się w nowym oknie)


 Wernisaż wystawy „Marian Kratochwil (1906-1997) KRESY W SERCU I NA EMIGRACJI”

12 stycznia (czwartek) 2023, godz. 17.00, Galeria Biblioteki, wstęp wolny

Wystawa prezentuje ponad 60 prac Mariana Kratochwila pochodzących z prywatnej kolekcji dr Jana Sęka – Prezesa Fundacji Villa Polonia.

Marian Kratochwil (1906-1997) to artysta mniej znany szerszemu gronu odbiorców. Choć jego prace – obrazy, rysunki i grafiki – znajdują między innymi w największych polskich muzeach, takich jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy też w zbiorach ikonograficznych Biblioteki Jagiellońskiej, nie są one prezentowane szerokiej publiczności. Kratochwil od 1940 roku aż do śmierci swoje życie związał z Wielką Brytanią, głównie z Londynem, dlatego też, jako malarz emigracyjny w czasach PRL-u, nie cieszył się szczególnym uznaniem.

Wystawę prac Mariana Kratochwila podzielono tematycznie, wskazując jednocześnie na kolejne miejsca zamieszkania i pracy Artysty. Zaakcentowano jego międzywojenne podróże po Kresach, okres warszawski, a następnie Szkocję, gdzie przebywał podczas II wojny światowej i powojenny Londyn – tam pracował aż do śmierci w 1997 roku. Ważne w życiu i twórczości Mariana Kratochwila były też częste podróże do Hiszpanii (warto dodać, iż powstałe w ich wyniku prace zostały uhonorowane faktem nazwania  imieniem Artysty jednej z ulic w Granadzie oraz przyznaniem mu orderu Izabeli Katolickiej).

Wystawa po raz pierwszy była eksponowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie w roku 2022, ekspozycja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie jest drugą publiczną prezentacją kolekcji prac Mariana Kratochwila w Polsce.

Wystawa będzie eksponowana do 11 lutego 2023 roku w godzinach pracy Biblioteki. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Zaproszenie na wernisaż wystawy „Marin Kratochwil (1906-1997) Kresy w sercu i na emigracji” (link otwiera się w nowym oknie)