Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w najbliższą niedzielę na Święto Zabytku. Wydarzenie, które odbędzie się 13 października, poświęcone jest Plebanii z Żeszczynki, obiektowi muzealnemu, który w tym roku obchodzi 200-lecie swojego istnienia. Zabytek jest elementem miasteczkowego zespołu sakralnego, na który składają się kościół z Matczyna, dzwonnica z Motycza, spichlerz z Wrzelowca oraz lapidarium cmentarne.
Budynek Plebanii z Żeszczynki wybudowano w 1824 roku. Początkowo była to plebania greckokatolicka ufundowana przez Towarzystwo Ogniowe i tę funkcję pełniła do roku 1875, po czym przeszła na własność kościoła prawosławnego, by po pierwszej wojnie światowej stać się plebanią rzymskokatolicką.
Obiekt jest przykładem typowego dla XIX wieku budownictwa mieszkalnego o układzie dwutraktowym, osiowym, szerokofrontowym z systemem grzewczym opartym o komin komorowy i piece w ścianach. Wybudowany z bali sosnowych o konstrukcji węgłowej, pierwotnie kryty strzechą, obecnie pokryty jest blachą żelazną ocynkowaną. W Muzeum obiekt posadowiono w 1977 r., a od maja 2010 roku wraz z wnętrzem udostępniono do zwiedzania. Ekspozycja odwzorowuje układ pomieszczeń z 1859 roku nawiązujący do tendencji dworskich i stanowi edukacyjny model miasteczkowej plebanii rzymskokatolickiej z początku roku 1939.
Szczegóły wydarzenia:
- 11.00 – 12.00 msza św. – Kościół z Matczyna
- 12.15 – 13.30 prezentacja dokumentacji muzealnej dotyczącej translokowanego obiektu, otwarcie wirtualnej wystawy „PRZYPATRZ SIĘ OBLICZU TWEGO ZBAWICIELA. Medaliki i szkaplerze ze zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie” – Ratusz z Głuska
- 13.30 – 14.30 oprowadzanie po gospodarstwie plebańskim i wnętrzach Plebanii z Żeszczynki
- 14.30 – 15.30 występy zespołów śpiewaczych z Żeszczynki, Zabłocia i Rozwadówki – Spichlerz z Wrzelowca
- 15.30 – 16.20 projekcja filmu „Ballada o Janku…” i spotkanie z twórcą dokumentu – Ratusz z Głuska
- 16.30 – 17.00 oprowadzanie po lapidarium cmentarnym.