Zaproszenie do Biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie – przypominając o najbliższych spotkaniach w Bibliotece – zaprasza do udziału (osobiście lub online). 

Wydarzenia najbliższego tygodnia prezentują się następująco:

  • 28 listopada (poniedziałek), godz. 17.00, Galeria Biblioteki

Spotkanie promocyjne w związku z ukazaniem się dwóch nowych zbiorów esejów Jana Stanisława Łosia (1890-1974) „Szkice z historii kultury” oraz „Recenzje i polemiki”;  W programie spotkania wystąpienia: „Jan Stanisław Łoś – mój ojciec” (dr Marek Łoś)„Jan Stanisław Łoś jako historyk starożytności” (dr hab. Maciej Jońca, Uniwersytet Szczeciński). Spotkanie zorganizowali: Polskie Towarzystwo Filologiczne, Oddział Lubelski oraz Wydawnictwo WERSET – wydawca książek Jana Stanisława Łosia

 

  • 30 listopada (środa), godz. 10.00, „Poranek u Hieronima” – Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

Kolejny odcinek cyklicznej audycji  internetowej Biblioteki. W środowym odcinku rozmowa z Martą Grudzińską (Państwowe Muzeum na Majdanku) anonsujące spotkanie promujące książkę Stefanii Perzanowskiej „Gdy myśli do Majdanka wracają”oraz spotkanie z Birute  Jonuškaitė – litewską poetką, prozaiczką, eseistka i tłumaczką. 

W bieżącym roku przypada 80. rocznica utworzenia obozu kobiecego w KL Lublin. Wydarzenie to jest okazją, by wspominać więźniarki, które zostały tu osadzone. Tą, która zapisała się w jego historii jako jedna z najważniejszych postaci, jest Stefania Perzanowska – założycielka i kierowniczka rewiru – kobiecego szpitala obozowego. Stefania Perzanowska pobyt w KL Lublin z punktu widzenia lekarki opisała w książce „Gdy myśli do Majdanka wracają”. Nową edycję wspomnień, wzbogaconą o posłowie i niepublikowane grypsy, opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka wraz z Państwowym Muzeum na Majdanku. 

Birutė Jonuškaitė – ur. w 1959 r. na Sejneńszczyźnie. Poetka, prozaiczka, eseistka i tłumaczka. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich „Krajobrazach”, potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorką naczelną popularnego na Litwie czasopisma „Rodzina”. Od 1994 r. jest członkinią Związku Pisarzy Litwy. Szesnaście lat pełniła obowiązki wiceprezeski tegoż Związku, obecnie jest prezeską. Opublikowała pięć zbiorów opowiadań, siedem powieści, dwie książki eseistyczne i dwa tomy poezji, tłumaczy literaturę polską na język litewski. W latach 1989-2020 ośmiokrotnie otrzymała różne nagrody literackie Litwy za najlepszy utwór prozatorski roku oraz dwukrotnie Nagrodę Ministerstwa Kultury Litwy za twórczość publicystyczną w dziedzinie kultury (2004 i 2020). W 2020 r. przyznano jej za twórczość z ostatnich lat nagrodę Rady Bałtyckiej. W roku 2020 otrzymała medal Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent“. W 2006 r. została uhonorowana Nagrodą im. Witolda Hulewicza za zbliżenie polskiej i litewskiej literatury, a w 2016 r. Nagrodą Rządu Litewskiej Republiki za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki oraz Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za promowanie polskiej kultury. Na język polski przełożono jej powieści Maranta (2020) oraz Maestro (2022)

 

  • 1 grudnia 2022, Czytelnia Naukowa Biblioteki, godz. 17.30

Spotkanie promujące wznowienie (uzupełnione o nowe materiały) książki Stefanii Perzanowskiej (1896-1974) „Gdy myśli do Majdanka wracają”. Wezmą w nim udział Marta Grudzińska, redaktorka naukowa publikacji oraz wnukowie Stefanii Perzanowskiej, Andrzej i Krzysztof Korczakowie, którzy opowiedzą o tym, jak zapamiętali babcię i jakie pamiątki po sobie zostawiła. Rozmowę poprowadzi Nadia Sola-Sałamacha, pracowniczka działu historii Państwowego Muzeum na Majdanku.