W tegorocznej 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” wyróżniono czternastu artystów specjalizujących się w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Uhonorowani zostali również również badacze, popularyzatorzy oraz instytucje i organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną, a także uczeń wskazany przez Mistrza Tradycji.
Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej. Zostało ustanowione w 1974 roku, a jego patronem jest Oskar Kolberg, polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
Laureatami 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” z województwa lubelskiego zostali:
Kategoria III – dla twórców za pisarstwo ludowe
- Florianna Kiszczak (Radzięcin, woj. lubelskie, Ziemia Biłgorajska) – tworzy wiersze i opowiadania, w których dominują tematy związane z kulturą ludową i religijną
Kategoria VI – dla zespołów folklorystycznych
- Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV (Łukowa, woj. lubelskie, Ziemia Biłgorajska) – wykonuje pieśni weselne z zachowaniem tradycyjnej emisji głosu, gwary i archaicznych melodii
Zwycięzcy odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.
Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.