Lublin stolicą historii

Już 18 września w Lublinie odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Jubileuszowego XX Powszechnego Zjazd Historyków Polskich. Wydarzenie potrwa do 20 września i odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. W Zjeździe weźmie udział około 700 historyków.

Jak zapewniają członkowie Komitetu Organizacyjnego, Zjazd w Lublinie będzie nie tylko spotkaniem „z nauką historyczną, ale także z rozmaitymi formami obecności historii w sferze publicznej: od filmu historycznego i książki historycznej po gry komputerowe i rekonstrukcje historyczne”.

Pełny program i założenia XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich dostępne są na stronie wydarzenia (kliknij)

Kongresowi towarzyszyć będzie Festiwal Historii bez Liku w dniach 18-21 września. Wydarzenia objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat Honorowy Prezydenta RP

W największym spektaklu rekonstrukcji historycznych w Polsce „Bogowie Wojny” weźmie udział ponad 200 aktorów. W ramach Festiwalu Historii bez Liku już 20 września na stadionie Arena Lublin będzie można zobaczyć widowisko z udziałem najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.

„Bogowie Wojny” to opowieść o korzeniach współczesnej Europy. Widzowie na własne oczy zobaczą, jak wykuwała się historia naszego świata. W czasie spektaklu zobaczymy spektakularne walki rodem z antyku i średniowiecza, które zostaną odtworzone przez najlepszych europejskich rekonstruktorów.

Za starożytną część spektaklu odpowiadają dwie grupy rekonstrukcyjne – Hellas et Roma oraz Legio XXI Rapax. Z kolei średniowieczną oprawę przygotują prawdziwi rycerze ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej oraz klubu LWY Lublin, który reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata Pełnokontaktowych Walk Rycerskich w federacjach HMBIA Battle of the Nations i IMCF.

W programie spektaklu:

  1. Zapierające dech w piersiach starcie rzymskiego legionu z okresu wczesnego cesarstwa (II poł. I wieku n.e.) z wojownikami germańskimi, a następnie oblężenie przez Rzymian germańskiej osady.
  2. Pełna zwrotów akcji walka gladiatorów podczas wiernie zrekonstruowanych rzymskich igrzysk.
  3. XIII-wieczny turniej rycerski z widowiskową oprawą (m.in. pokaz żonglowania chorągwiami), w którym naprzeciwko siebie stanie aż 8 trzyosobowych pocztów.

Walki, oblężenia i turnieje odbędą się przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Dodatkowo atmosferę podsyci zespół bębniarzy odgrywający swoje partie w scenach walki. Całość uzupełni widowiskowa gra świateł. 

Spektakl Bogowie Wojny

W ramach Festiwalu Historii bez Liku odbędą się także Targi Książki i Prasy Historycznej połączone z wyjątkowymi wystawami, pokazami oraz grą przestrzenną. Fani historii oraz literatury spotkają się w dniach 18-20 września w Centrum Spotkania Kultur. Na jednym ze stoisk znajdzie się pierwsza autobiografia wybitnego historyka – Normana Daviesa, który tuż przed rozpoczęciem Targów będzie moderował panel „Dziedzictwo Unii Lubelskiej” w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Zwiedzający Targi Książki i Prasy Historycznej zobaczą również wystawę przygotowaną przez IPN zatytułowaną „Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945–1990” oraz „Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie”. Drugą wystawę przygotuje Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która zaprezentuje „Pamięć Polski – Dokumenty Niepodległej”. Część pokazową Targów uzupełni gra przestrzenna „Dekada”, która rozgrywa się w Polsce okresie od 1979 roku do 1989 roku.

Na stoiskach wystawców Targów znajdzie się również literatura piękna, obyczajowa, faktu, fantastyka oraz kryminał, literatura o tematyce religijnej, a także książki dla dzieci. Warto odnotować, że wydarzenie jest całkowicie darmowe. Pełna lista wystawców znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

Jednak to nie wszystko. „Prawdziwych” Greków, Kartagińczyków, legionistów z Legio XXI Rapax, bojowych Gotów oraz starożytnych rzemieślników będzie można spotkać w specjalnie zaaranżowanej wiosce historycznej, która stanie na Błoniach przy Arenie Lublin. Na miejscu będzie można zobaczyć, w formie opowieści i prezentacji, życie codzienne antycznych kobiet oraz rzymskie ubiory w tym uzbrojenie Hoplitów czy Kartagińczyków. Oprócz tego w wybranych godzinach odbędzie się antyczny targ niewolników. Wydarzenie to również okazja do posmakowania greckich przysmaków z czasów Arystotelesa czy Platona. Wioska będzie otwarta od 16:00 do 20:00 w dniu 19 września, od 16:00 do 19:00  dniu 20 września oraz od 10:00 do 19:00 w dniu 21 września. Wejście do wioski historycznej będzie całkowicie darmowe.

Festiwal Historii bez Liku to również Żywa Lekcja Historii dla uczniów szkół z Lublina i województw lubelskiego. Najmłodsi zostaną oprowadzeni po wiosce przez antycznego wojownika i w każdym z namiotów wezmą udział w warsztatach m.in. z przygotowania perfum czy zbrojenia dla rzymskiego legionisty.

Organizatorami Festiwalu Historii bez Liku oraz XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich są Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Grupa MTP.