Od mieszkańców województwa dla pszczół

Kolorowe, pachnące, poruszane wiatrem i skrzydłami owadów, a przede wszystkim przyjazne dla pszczół – takie właśnie są kwietniki wszystkich bez wyjątku uczestników konkursu „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”. Komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia, by wybrać te najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Ostatecznie na podium znalazły się ogrody z Chełma, Wojciechowa i Tuszowa (w kategorii szkolnej) oraz z Międzyrzeca Podlaskiego, miejscowości Łany w gminie Markuszów i Włodawy (w kategorii indywidualnej).

Idea

Przypomnijmy, że konkurs przeprowadzony został w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Zadanie uczestników polegało na zaplanowaniu i utworzeniu na terenie województwa lubelskiego ciekawie zaaranżowanego ogrodu przyjaznego pszczołom w oparciu o rośliny, w tym kwiaty, drzewa i krzewy miododajne oraz elementy wyposażenia, takie jak domki i poidełka dla owadów. Obowiązkiem uczestników kategorii szkolnej był ponadto udział w zajęciach o życiu i znaczeniu pszczół.

Z założenia konkurs ten miał łączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrej zabawie przyświecał szczytny cel, jakim jest zwiększenie terenów pożytkowych dla owadów zapylających. Brak bazy pożytkowej jest bowiem jednym z głównych problemów zgłaszanych mi przez lubelskich pszczelarzy – wyjaśnia Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, przewodniczący komisji konkursowej. – Poprzez tę akcję chcieliśmy również dotrzeć do mieszkańców regionu z informacją, co każdy z nas może zrobić, by przyciągnąć pszczoły do ogrodu. Jestem optymistą i myślę, że dzięki takim konkursom zainteresujemy mieszkańców województwa lubelskiego ideą tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom – dodaje inicjator przedsięwzięcia.

Uczestnicy

Chętnych do podjęcia tegorocznego wyzwania było wielu. Uczestnictwo w konkursie zgłosiło 171. chętnych, w tym 61. w kategorii szkolnej oraz 110. w kategorii indywidualnej. Jednak w regulaminowym terminie, do 15 września br., pełną dokumentację z realizacji konkursowego zadania (sprawozdanie i fotografie ogrodu) nadesłało 90. uczestników – po 45 w obydwu kategoriach. Co ciekawe, jedno zgłoszenie dotyczyło ogrodu spoza naszego regionu i, niestety, musiało zostać zdyskwalifikowane.

Jurorzy

Wyboru laureatów dokonała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli organizatorów: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w partnerstwie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, a także z ekspertów reprezentujących instytucje partnerskie kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, Zakład Pszczelnictwa w Puławach Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Lublinie.

Jestem zaszczycony, że zaproszenie do grona jurorów przyjęli uznani specjaliści z zakresu botaniki, nasiennictwa i oczywiście pszczelarstwa. W jury zasiadł na przykład dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, który jest nie tylko prezesem współorganizującego konkurs Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, ale także cenionym profesorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Konkursowe ogrody oceniali też między innymi: Teresa Wyłupek – Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Grażyna Szymczak – dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS  w Lublinie, Sławomir Padowski – prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy i kilka innych szacownych osób, którym serdecznie dziękuję za współpracę – mówi Sebastian Trojak.

Komisja konkursowa obradowała w formie zdalnej.

Ważnym elementem wszystkich ocenianych prac było dla mnie to, w jakim zakresie ogród powstał w czasie konkursowym, a więc co zostało zrobione w bieżącym roku Były zgłoszenia bardzo interesujące, bogate w roślinność, ciekawe aranżacje, ale przeważało w nich to, co powstało już wcześniej (głównie w kategorii indywidualnej) – relacjonuje Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. – Bardzo cieszy zaangażowanie szkół i ośrodków. Tu wiele zostało zrobione praktycznie od zera, a organizowane lekcje, warsztaty, spotkania z praktykami, to ważne uzupełnienie edukacji szkolnej – dodaje członkini jury.

Po podsumowaniu ocen przesłanych drogą elektroniczną do Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL przez każdego z członków jury, zliczeniu punktów oraz odkodowaniu uczestników (jurorzy oceniali anonimowe projekty) wybrano laureatów. Poznajmy ich!

ZWYCIĘZCY

Kategoria szkolna:

  1. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie (nagroda rzeczowa o wartości ok. 2000 zł)
  2. miejsce – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1800 zł)
  3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Tuszowie (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1500 zł)

Dla uczniów tych szkół biorących udział w projekcie zakładania i pielęgnacji zwycięskich ogrodów przewidzieliśmy dodatkowo indywidualne upominki (maks. po 30) o wartości ok. 200 zł oraz wyjazd na warsztaty pszczelarskie.

Kategoria indywidualna:

  1. miejsce – Anna Kot, Międzyrzec Podlaski (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1500 zł)
  2. miejsce – Tomasz Tomaszewski, Łany w gm. Markuszów (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1200 zł)
  3. miejsce – Agnieszka i Grzegorz Durysowie, Włodawa (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1000 zł).

W kategorii tej przyznaliśmy także regulaminowe wyróżnienia (równorzędne nagrody rzeczowe o wartości ok. 300 zł każda), które zostaną przekazane wszystkim 41. uczestnikom spoza podium.

O możliwości odbioru nagród laureaci zostaną powiadomieni indywidualnie drogą elektroniczną i/lub telefonicznie. Serdecznie gratulujemy!

do-pobraniaDO POBRANIA

Prezentacja laureatów (PDF)

Zdjęcia nad tekstem: Anna Kot

galeriaGALERIA