Środa z Ambasadorem – na początek słodki APIS

Nowy cykl spotkań promujących Ambasadorów Województwa Lubelskiego, organizowanych w formie otwartych konferencji prasowych, otworzyła Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie. Temat pszczół jest szczególnie ważny w naszym regionie, który jest krajowym liderem produkcji miodu.

W ciągu 20 lat prestiżowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymało 61 osób, instytucji i firm, które swoją działalnością budują pozytywny wizerunek naszego regionu w raju i za granicą. Takim znakomitym Ambasadorem jest Spółdzielnia APIS, działająca na miodowym rynku od 1932 roku i sprzedająca swoje wyroby nawet na dalekich rynkach Azji, Ameryki i Australii.

APIS, na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Grottgera 10 lipca, zaprezentował nie tylko swoją długą historię, ale przede wszystkim nowości, odpowiadające na współczesne rynkowe trendy. Pierwszą z nowości jest seria miodów pitnych kraftowych, które dzięki nieszablonowym smakowym dodatkom (są to trójniaki z imbirem i papryką chili, z jabłkiem i miętą lub z anyżem i jałowcem) mogą być atrakcyjne nie tylko podczas zimowych chłodów, ale w różnych porach roku. – Po schłodzeniu są świetnym napojem również na lato – przekonywała Renata Janik, kierownik działu handlu i marketingu. Z kolei Ewelina Grzegorczyk, specjalista ds. handlu APIS zaprezentowała drugą nowość z oferty lubelskiej Spółdzielni Pszczelarskiej. To nektarowy miód Bee Fit & Strong, kremowany, wzbogacony o pyłek kwiatowy. Idealny dla osób uprawiających aktywny tryb życia, które po dużym wysiłku potrzebują dawki zdrowej energii bez zbędnych kalorii. Taki miód dostarcza monocukry glukozę i fruktozę, które w odróżnieniu od sacharozy są łatwo przyswajalne przez ludzki organizm i zamieniane na potrzebną energię.

W spotkaniu uczestniczył także Marcin Sudziński, pszczelarz prowadzący patronacką pasiekę APISU na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Pasieka, licząca już 20 pszczelich rodzin, należy do największych dachowych pasiek w kraju i jest najlepszym dowodem na to, że miasto, dzięki zielonym parkom oraz zielonym terenom wzbogacanym o kwietne łąki, może być bardzo przyjaznym środowiskiem dla pszczół.

Gospodarz spotkania – wicemarszałek Dariusz Stefaniuk podkreślał znaczącą rolę pszczelarstwa w gospodarce rolnej naszego regionu. Województwo Lubelskie przoduje w kraju pod względem ilości rodzin (pni) pszczelich w pasiekach. – Mamy ponad 186 tys. pni, co stanowi już ponad 12% krajowej populacji pszczół hodowlanych. Lubelskie jest też największym producentem miodu. W regionie pozyskujemy ok. 3,1 tys. ton, wyprzedzając znacznie Wielkopolskę – z ok. 2,3 tys. ton oraz Małopolskę, produkującą – ok. 2 tys. ton miodu.

Marszałek Stefaniuk gratulował lubelskiej spółdzielni APIS, która swoje miody pitne może pieczętować znakiem towarowym UE Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności (takie wyróżnienie mają tylko 42 produkty z Polski). Od 2005 roku jest honorowym Ambasadorem Województwa Lubelskiego, a od 2007 należy do prestiżowego grona najlepszych producentów regionu, mogących używać znaku Marka Lubelskie.

Kolejne spotkanie z Ambasadorem Województwa Lubelskiego w środę 24 lipca, a będzie to Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych muzeów rezydencjonalnych w Polsce.

galeriaGALERIA