Atrakcyjne kierunki i miejsca dla turystyki przyrodniczej, rodzinnej, także dla tzw. zielonych szkół, wzbogacone o wyprawy kajakowe, rowerowe, a zimą biegi i zjazdy narciarskie. Takiej oferty oczekują od naszego regionu touroperatorzy oraz turyści z Warszawy i Mazowsza.
Lubelskie było wśród blisko pół tysiąca wystawców 27. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw, jakie odbyły się w dniach 21-23 listopada w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
W ciągu trzech targowych dni na stoisku nie brakowało gości przede wszystkim z Polski, ale również z różnych stron świata. Najbardziej interesowała ich aktualna oferta konferencyjna i baza hotelowo-gastronomiczna naszego regionu, który rozwija katalog propozycji dla turystyki biznesowej. Goście lubelskiego stoiska zauważyli również zaawansowane i zbliżające się do szczęśliwego finału inwestycje drogowe i kolejowe, które zdecydowanie poprawią i skrócą czas podróży do naszego regionu. A to też powinno być pozytywnym bodźcem zwiększającym ruch turystyczny.
Mieszkańcy Warszawy i stołecznej aglomeracji oraz organizatorzy imprez turystycznych widzą Lubelskie jako kierunek wypraw bliskich naturze. Z dużym zainteresowaniem przyglądali się na przykład bogatej i stale rozwijanej turystycznej ofercie parków narodowych – Poleskiego i Roztoczańskiego. Najwięcej zapytań dotyczyło miejsc i konkretnych obiektów, w których można zorganizować wycieczki dzieci i młodzieży w ramach zielonych szkół. Lubelskie to dla warszawiaków także ciekawy kierunek wyjazdów rodzinnych w spokojne, wiejskie okolice na bliskim i znanym im Powiślu, jak i w bardziej odległe strony na Polesiu, czy na Roztoczu.
Aktywni mieszkańcy stołecznej aglomeracji liczą na emocjonujące rowerowe wyprawy szlakiem Green Velo, szczególnie po mało znanej dolinie Bugu oraz na spływy kajakowe także tą graniczną rzeką. Planujący takie wypady dopytywali o obiekty noclegowe na wskazanych odcinkach szlaku. Dużym powodzeniem cieszyły się tematyczne mapy i informatory turystyczne regionu, w tym dotyczące Green Velo oraz modernizowanego obecnie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza.
Nasi targowi goście mogli także posmakować najbardziej znanego regionalnego produktu. Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała trzydniową degustację certyfikowanych cebularzy, podawanych na ciepło. Wiele osób nigdy nie spotkało się z tą potrawą i chętnie smakowało lubelskie cebularze. Po nasz regionalny specjał sięgali też ci, którzy wcześniej poznali już jego smak, ale po raz pierwszy mogli spróbować dania „na gorąco”.
W trzydniowej targowej promocji pracowników Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL oraz Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wsparli reprezentanci wielu partnerskich instytucji i organizacji z regionu: Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej, Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Poleskiego Parku Narodowego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Lokalnych Organizacji Turystycznych – „Kraina Lessowych Wąwozów” w Nałęczowie, „Roztocze” w Tomaszowie Lubelskim, „Wrota Roztocza” w Krasnymstawie.
Każdy z odwiedzających stoisko mógł wziąć udział w codziennych konkursach wiedzy o regionie, premiowanych atrakcyjnymi wydawnictwami i promocyjnymi gadżetami z Regionu Lubelskiego oraz bezpłatnymi biletami wstępu do Chełmskich Podziemi Kredowych, Muzeum w Krasnymstawie, Poleskiego Parku Narodowego.
Dwa tygodnie przed rozpoczęciem targów TT Warsaw miała miejsce inna ważna prezentacja – na 40. Targach Turystycznych World Travel Market London 2019. Na Polskim Stoisku Narodowym, zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną, prezentację regionu prowadziła Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Motywami przewodnimi Polskiego Stoiska Narodowego były turystyka miejska oraz wypoczynkowa. Lubelskie doskonale wpisało się w tematykę, zachęcając do aktywnego wypoczynku w bliskim kontakcie z przyrodą, odkrywania historycznych miast, smakowania regionalnych potraw oraz uczestnictwa w unikalnych wydarzeniach.
Wielu mieszkańców Wysp Brytyjskich, planujących podróże do Polski i do naszego regionu, dopytywało o możliwości podróży lotniczych. I takie są, bo Lublin ma bezpośrednie połączenia z Londynem i Dublinem, a także pośrednie przez Warszawę.