Znamy wyniki konkursu „Piękno tradycji we współczesnym świecie”.
Komisja wybierająca zwycięzców nie miała łatwego zadania. Nadesłane prace w postaci: prezentacji, filmów, opowiadań, zdjęć, wierszy były wyjątkowe. Koła Gospodyń Wiejskich zabrały nas w podróż po swoich Małych Ojczyznach, zakątkach, mających swoją oryginalną, niezapomnianą historię.
KGW w Mniszku poprzez swoją działalność w środowisku wiejskim podkreśla jak bardzo ważne jest kultywowanie tradycji, budzenie świadomości jej istnienia przede wszystkim wśród młodych ludzi, którzy fascynują się wszelkimi nowinkami jakie daje im obecny świat. Praca konkursowa w formie prezentacji przedstawia istotę pielęgnowania zwyczajów i ochrony przed utratą indywidualności poszczególnych społeczeństw, dbając przy tym o zachowanie więzi pokoleniowej. Początek istnienia KGW w Mniszku sięga października 2016 r. Od tego czasu koło prężnie rozwija swoją działalność poprzez kształtowanie świadomości wiejskiego gospodarstwa domowego i zwiększanie uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru. Jak twierdzą członkowie koła ich misją jest aktywizowanie społeczności lokalnej, uczestnictwo w życiu wsi i gminy, dbanie o międzypokoleniową integrację mieszkańców, a przede wszystkim kultywowanie tradycji we współczesnym świecie.
Film nadesłany przez KGW w Horodysku zabiera nas w przeszłość, ukazując szczegóły obrzędu ludowego jakim było żniwowanie. Jak wiemy, od tego co wydała Ziemia, zależało życie mieszkańców. Obfite plony zapewniały dobrobyt, a okres żniw był prawdziwą uroczystością, któremu towarzyszyły zapomniane już dzisiaj obrzędy. Film zaczyna się od wymownych słów: „Kiedy obejrzymy się za siebie: wstecz, wstecz w naszą przeszłość, o to jedno pokolenie, to zobaczymy, że nasze życie wyglądało zupełnie inaczej. Życie było Pełne niebezpieczeństw, pełne wielu chorób, z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić jako cywilizacja, obarczone ogromne ciężką pracą i wieloma trudami, czy było jednak mniej szczęśliwe?” Otóż nie. Mieszkańcy z Horodyska przywołując wspomnienia o żniwowaniu są pełni radości, na ich twarzach maluje się uśmiech. I jak twierdzą: „dawniej to była prawdziwa wieś, ale było fajnie, ile ludzi było na polu, jakie było współczucie, solidarność, a jak te przepiórki śpiewały, to było życie.”
Ogromną wiedzą o kulturze swojego regionu podzieliło się z nami KGW w Węglinie. W prezentacji oraz filmie zaprezentowano tradycję, która żyje. Jak głoszą: „(Nie)wymarła tradycja. Zwyczaj darcia pierza, który był ważnym elementem życia towarzyskiego w naszej wsi, już dawno wymarł z różnych powodów, jednak postanowiłyśmy, jako babcie i matki z Węglina, przekazać go naszym córkom i wnuczkom”. Tradycja w życiu mieszkańców ma niebagatelne znaczenie. Jak twierdzą, jest nieodłącznym elementem polskiej kultury, a Koło Gospodyń jest jej częścią. Dawniej przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje ich i wiedza przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Dziś przejęto od nich we krwi chęć pielęgnowania tych cennych wartości, ocalenia ich od zapomnienia.
Po wnikliwej analizie wyłoniliśmy trzech równorzędnych zwycięzców konkursu, oto oni:
- KGW w Mniszku
- KGW w Horodysku
- KGW w Węglinie
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że nagrody w postaci strojów ludowych będą ważnym elementem kultury ludowej i dziedzictwa kulturowego związanego z Waszą Małą Ojczyzną. Będzie barwnie, odświętnie, pięknie… we współczesnym świecie.