Na zdjęciu: największa w Polsce hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków w Białce nad jeziorem Bialskim (gmina Dębowa Kłoda) o przepustowości 180m3/d (fot. organizator)

Jakie są możliwości rozwoju infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej na terenach wiejskich? Które z poszczególnych inwestycji są najbardziej problematyczne dla gmin? Co z przyszłością energetyki alternatywnej na wsi? Na te m.in. pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy forum dla jednostek samorządu terytorialnego, które odbędzie się w dniach 9-11 czerwca 2022 r. w trzech miejscowościach naszego regionu: Lublinie, Janowie Lubelskim i Białce.

 Organizatorem forum jest Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która do współpracy przy tym projekcie zaprosiła grono partnerów, w tym także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Głównym założeniem wydarzenia, odbywającego się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, jest stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki oraz jednostek administracji rządowej i samorządu terytorialnego różnych szczebli w zakresie możliwości rozwoju infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej na terenach wiejskich. W ramach spotkania zostaną omówione:

  • bariery przy budowie i eksploatacji ujęć wód, systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorowych i przydomowych oczyszczani ścieków, instalacji zagospodarowania wód opadowych,
  • problemy związane z budową i eksploatacją wybranych systemów energetyki alternatywnej, w tym biogazowni rolniczych, czy instalacji fotowoltaicznych,
  • prawne, ekonomiczne i społeczne aspekty wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej.

Organizacja forum ma przyczynić się do podniesienia świadomości i poziomu wiedzy przedstawicieli jednostek samorządowych oraz ułatwić im planowanie i realizację zadań związanych z zaspokajaniem potrzeb zbiorowych mieszkańców poprzez wdrażanie ekologicznych rozwiązań służących ochronie środowiska i zapewniających zrównoważony rozwój terenów wiejskich.

Podczas wydarzenia planowana jest relacja z obrad oraz z terenu oczyszczalni ścieków w Białce, prowadzona przez TVP Lublin, Radio Lublin i Kurier Lubelski. W ramach zadania planuje się również bezpośrednią transmisję online z obrad podczas pierwszego dnia konferencji na kanale YouTube.

Chęć udziału w forum należy zgłosić do 31 maja 2022 r. poprzez wypełnienie elektronicznego formularza (link otwiera się w nowym oknie). Udział stacjonarny w sesjach referatowych – bez wyżywienia i materiałów konferencyjnych – oraz online w dniu 9 czerwca 2022 r. jest bezpłatny. Koszt udziału w całym forum (3 dni) wynosi 1200 zł, przy czym opłata obejmuje: udział w forum, materiały konferencyjne, przejazdy autokarem, 3-dniowe wyżywienie, 2 noclegi w pokoju 2-osobowym. Szczegóły w pliku do pobrania.

do-pobraniaDO POBRANIA

Zaproszenie + program forum (dokument w pliku pdf)