Grupa kilkudziesięciu osób w różnym wieku w strojach sportowych stoi i kuca pod wysoką drewnianą bramą z napisem: "Roztoczański Park Narodowy. Ścieżka poznawcza na Bukową Górę". W tle za bramą wysokie drzewa oświetlone promieniami słońca.

Za nami dwudniowa plenerowa impreza edukacyjna zorganizowana przez Roztoczański Park Narodowy (RPN) przy czynnym udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (UMWL). To „Roztoczańska przygoda z konikiem polskim” obchodzona 6 sierpnia br. pod hasłem kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą” oraz dzień otwarty RPN pt. „W naturze roztoczańskich nietoperzy”, który odbył się dzień później. Obydwa wydarzenia miały miejsce przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu oraz w Izbie Leśnej i Ośrodku Hodowli Zachowawczej we Floriance. 

Przypomnijmy, że „Lubelskie spotkania z przyrodą”, to kampania edukacyjna, za pośrednictwem której postanowiliśmy wypromować potencjał przyrodniczy naszego regionu, uwrażliwić społeczeństwo na kwestie ochrony środowiska, a także zachęcić do odwiedzania lubelskich parków narodowych (Roztoczańskiego i Poleskiego), siedemnastu parków krajobrazowych oraz innych obszarów chronionych. Tradycją stała się już współpraca UMWL i RPN podczas sierpniowego święta na Roztoczu, które stanowi jeden z najbogatszych i najpiękniejszych rezerwuarów przyrody w województwie lubelskim.

Roztocze ma wyjątkowy potencjał przyrodniczy, który zachwyca i przyciąga liczne rzesze turystów. Stawiając na tutejszą turystykę, warto jednak mieć na uwadze jej zrównoważony rozwój – mówi Michał Mulawa, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego odpowiedzialny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego za kwestie środowiska i ochrony przyrody. – Pamiętajmy, że środowisko, które nasze pokolenie otrzymało, musimy zachować dla przyszłych pokoleń. Powinniśmy więc z umiarem wykorzystywać te piękne tereny i nieskalaną, wspaniałą przyrodę, która jest naszą dumą, największym skarbem i jednocześnie największą lubelską atrakcją turystyczną – dodaje przedstawiciel Samorządu Województwa.   

O tym właśnie można się było przekonać, odwiedzając w miniony weekend zwierzynieckie obiekty Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia motywem przewodnim wydarzeń było zwierzę stanowiące znak rozpoznawczy RPN-u.

Chcemy przybliżyć mieszkańcom Roztocza i turystom roztoczańskie koniki – mówił na antenie Radia Lublin Andrzej Wojtyło, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Konik polski, symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego, został sprowadzony 16 lipca 1982 r. i w tym roku przypada 40. rocznica hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym. Z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować same koniki, jak i pokazać pracę w stajni, pokazy podkuwania koni, jak i też wycieczki, animacje, konkursy związane z konikami – dodaje dyrektor Wojtyło.

W sobotę w Ośrodku Hodowli Zachowawczej we Floriance można więc było obserwować poranny obrządek i pokaz podkuwania koni, w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu (OEM) – obejrzeć wystawę plenerową „Konik polski – dzikość z natury”, a na łące obok – przejechać się bryczką i w siodle. Niewątpliwą atrakcją tego dnia były Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie o nagrody Dyrektora RPN i Marszałka Województwa Lubelskiego, a także uroczysty apel Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody, oraz rajd rowerowy „40×40”, czyli 40-kilometrowa trasa na 40-lecie konika polskiego Zwierzyniec-Józefów-Zwierzyniec.

Podczas odbywającego się w OEM festynu gospodarze oferowali m.in.: zwiedzanie wystaw, udział w pokazach, konkursach z nagrodami i akcjach ekologicznych (np. w selektywnej zbiórce odpadów), a także smaczne degustacje i koncerty. W Izbie Leśnej we Floriance na chętnych czekały wystawy – etnograficzna „Jak to drzewiej bywało”, połączona z pieczeniem podpłomyków, i fotograficzna „Jan Zamoyski i jego bliscy”. Dla miłośników ptaków zorganizowana została wycieczka ornitologiczna „Z pasją do natury”, a dla wszystkich pasjonatów przyrody – uroczystość otwarcia ścieżek poznawczych zmodernizowanych wspólnie z Fundacją PGE pt. „Razem dla wartości przyrodniczych i kulturowych RPN i Roztocza”.

Wiele z tych atrakcji znalazło się w programie drugiego dnia festynu, którego bohaterem tym razem został nietoperz. Organizatorzy poświęcili mu szereg wystaw, pokazów i zajęć, nie zapominając jednak o prezentacji całego bogactwa przyrody Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Kto nie był w miniony weekend w Zwierzyńcu, mógł obserwować całodzienną relację z wydarzenia w ramach programu „Lato z TVP 3 Lublin” transmitowaną w sobotę (6 sierpnia) na antenie regionalnej telewizji.

„Roztoczańska przygoda z konikiem polskim” na antenie Radia Lublin – link otwiera się w nowej karcie

galeriaGALERIA