O czystym powietrzu i uchwale antysmogowej

Czternastego grudnia po raz drugi w tym miesiącu gościliśmy w Lublinie samorządowców z naszego regionu. Tematem konferencji było tym razem „Wdrażanie programów ochrony powietrza i uchwały antysmogowej w województwie lubelskim”. Spotkanie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym poprowadził dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL Janusz Bodziacki.

Wątek poprawy jakości powietrza, mimo że najbardziej dostrzegalny właśnie zimą, jest przedmiotem działań samorządu wojewódzkiego i samorządów gminnych przez okrągły rok. Poprawa jakości powietrza wymaga bowiem działań stałych i perspektywy długoterminowej. Służą temu wieloletnie programy ochrony powietrza oraz uchwała antysmogowa, które są kluczowymi elementami planu walki z zanieczyszczeniem powietrza w naszym województwie i którym zostało poświęcone czwartkowe spotkanie. Jego ideą było nie tylko przedstawienie aktualnej sytuacji i przypomnienie o podstawowych zadaniach samorządów przy realizacji działań zmierzających do poprawy jakości klimatu aerosanitarnego, ale także wypracowanie wspólnych rozwiązań w zakresie ograniczenia emisji do powietrza.  

Konferencja miała formę cyklu prezentacji przeprowadzonych przez doświadczonych ekspertów, którzy omówili różnorodny zakres zagadnień. Gospodarz spotkania, dyr. Janusz Bodziacki zreferował działania Województwa Lubelskiego zmierzające do poprawy jakości powietrza, a więc dotychczasową realizację zapisów uchwały antysmogowej oraz programu ochrony powietrza. W przekazie do samorządowców znalazły się istotne informacje o zaangażowaniu Województwa Lubelskiego w postaci pomocy finansowej dla mieszkańców i samorządów udzielonej z Regionalnego Programu Operacyjnego w perspektywie 2014-2020, jak również o zapisanych kwotach na nową perspektywę 2021-2027 Funduszy Europejskich dla Lubelskiego. Tuż po nim wypowiedział się Grzegorz Uliński z Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie, przedstawiając obowiązki kontrolne zgodne z przepisami Prawa Ochrony Środowiska. Przed przerwą słuchacze mieli też możliwość wysłuchać informacji na temat aspektów prawnych związanych z procedurą kontroli. Wykład ten poprowadziła dr Małgorzata Szymańska z Katedry Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Drugą część konferencji rozpoczęła prelekcja Straży Miejskiej w Lublinie. Zastępca komendanta Paweł Bakiera i naczelnik Eko-Patrolu Robert Gogola zapoznali zgromadzonych gości z praktyczną stroną tematu, prezentując, jak w rzeczywistości odbywają się kontrole jakości powietrza w Lublinie. Kolejne prelekcje dotyczyły „dobrych praktyk” wdrażania programów ochrony powietrza i uchwały antysmogowej w poszczególnych samorządach. O swoich doświadczeniach opowiadali: Łukasz Doroszuk – kierownik referatu ds. ochrony powietrza, gospodarki wodno-ściekowej i edukacji ekologicznej Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, Renata Miziuk – zastępca burmistrza Tomaszowa Lubelskiego oraz Piotr Pasieczny – wójt Gminy Tarnawatka. Na zakończenie nasi goście wysłuchali informacji Kajetana Kościka z Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL na temat działalności doradców energetycznych w aspekcie realizacji programu ochrony powietrza dla województwa lubelskiego oraz możliwości pozyskania dofinansowań. 

galeriaGALERIA