Pożegnaliśmy lubelskie żurawie

Wrzesień to czas odlotu ptaków do ciepłych krajów. To także miesiąc, w którym od kilku lat w Urszulinie organizowane jest uroczyste „Pożegnanie żurawi”, czyli dwudniowe święto przyrody połączone z obserwacjami i liczeniem ptaków, wykładami, spacerami edukacyjnymi oraz gamą festynowych atrakcji dla całych rodzin. Dlaczego żurawi? Ponieważ to one są wyjątkowymi mieszkańcami poleskich bagien i torfowisk, znajdują się w herbie Poleskiego Parku Narodowego (PPN) i pretendują do miana żywej wizytówki województwa lubelskiego.

Organizatorami „Pożegnania żurawi” byli Poleski Park Narodowy i Centrum Spotkania Kultur, a głównym partnerem – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który to wydarzenie promował i wspierał pod szyldem kampanii „Lubelskie spotkania z przyrodą”.

To święto ma na celu przede wszystkim edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma także promować nasze województwo poprzez jego walory przyrodnicze, a tych jest tutaj całe bogactwo. Oko przykuwają zwłaszcza charyzmatyczne żurawie! Chcielibyśmy bardzo, żeby żuraw, który jest tak specyficzny dla tutejszego krajobrazu i który jest pod opieką Parku, stał się symbolem Lubelskiego, podobnie jak żubr stał się wizytówką Podlasia – mówi Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Urzeka mnie piękno Polesia. Przyjeżdżam tu, żeby się trochę wyciszyć, bywam na ścieżkach dydaktycznych i jeżdżę rowerem ścieżką „Mietiułka”. Jest to przepiękny region, którego odwiedzenie polecam każdemu – dodaje.

Na tych, którzy zdecydowali się przyjechać do Urszulina w pierwszy weekend września, czekał szereg atrakcji, którymi naszpikowany był program „Pożegnania żurawi”. Było ciekawie, zabawnie i twórczo. Wszystko za sprawą pomysłowości organizatorów i wystawców, którzy do Urszulina przywieźli masę pomysłów, zabaw i… dobry humor.

Sobota (3 września) była nie lada gratką dla ornitologów. Ale nie tylko. Pasjonaci żurawi i tropiciele przyrody mieli okazję już od samego rana pławić się w „przyrodniczych rozkoszach” organizowanych na terenie PPN. Już bowiem o wschodzie słońca zaplanowano pierwsze obserwacje i liczenie ptaków. Warto wiedzieć, że co roku gniazduje tu około 40 par lęgowych, a we wrześniu, w okresie wylotów, bywa ich tu nawet trzy tysiące! Atrakcjami tego dnia były też: spacery po ścieżkach dydaktycznych „Czahary”, „Dąb Dominik” i „Spławy”, wykłady i prezentacje na temat żurawi, ekologii i przyrody Polesia, a także spotkanie z żółwiem błotnym, który – podobnie jak żuraw – jest wyjątkowym mieszkańcem Polesia. Na zakończenie zaplanowano ognisko o zachodzie słońca.

Drugi dzień „Pożegnania żurawi” upłynął pod znakiem pikniku ekologicznego. Tego dnia odbyły się warsztaty (malarski, rysunkowy, zielarski), jak również pokazy rękodzieła i sztuki ludowej z motywem żurawi. Odwiedzający miasteczko namiotowe nieopodal hotelu „Drop” w Urszulinie mieli okazję obejrzeć plenerowe wystawy fotograficzne, wysłuchać koncertów oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, konkursach i zabawach organizowanych przez poszczególnych wystawców. Swoje ekspozycje miały tu m.in.: Poleski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Fundacja Dla Przyrody i lokalne koła gospodyń wiejskich, które wzięły udział w smakowitym konkursie kulinarnym na danie z żurawiną. Co ciekawe, w komisji konkursowej oceniającej potrawy znalazły się m.in. europoseł Beata Mazurek i aktorka Katarzyna Cichopek. Obie panie odwiedziły też w towarzystwie Zdzisława Szweda stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, gdzie miały okazję do własnoręcznego zrobienia świecy z prawdziwego wosku pszczelego (z węzy).

Fot. nad tekstem: prof. Grzegorz Grzywaczewski, WFOŚiGW

galeriaGALERIA