Kajakami i pieszo – tak kilkudziesięciu wolontariuszy oraz mieszkańców gmin Łukowa i Księżpol w powiecie biłgorajskim tropiło śmieci podczas piątej już edycji Wiosennego Sprzątania Tanwi, zwanej Księżniczką, a nawet Królową Roztocza. Tegoroczna akcja odbyła się w niedzielę 24 kwietnia 2022 roku pod hasłem „Razem dla rzeki”, a mecenat nad nią objął Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (UMWL), który wsparł ją finansowo i włączył w działania kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie dla środowiska”.
Inicjatorem akcji jest Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Tanew, którego najważniejszym zadaniem jest opieka nad rzeką, a więc jej sprzątanie raz lub dwa razy do roku – zależnie od potrzeb i pogody. Ale nie tylko.
– Chcieliśmy zrobić coś dla rzeki i wpadliśmy na pomysł, by ją posprzątać i budować tarliska dla ryb. Chodziło o to, by rzeka nadal miała swój naturalny charakter, by była czysta i służyła swym pięknem – mówi prezes Daniel Tworzewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Tanew. – Z roku na rok coraz więcej ludzi przyłącza się do naszej akcji, co nas bardzo cieszy, bo niestety śmieci po sezonie czy po zimie jest bardzo dużo. Włączamy w to dzieci i młodzież, by akcja była też pewną edukacją, że należy dbać o rzekę, o przyrodę i o środowisko naturalne – dodaje inicjator akcji.
Sprzątanie Tanwi organizowane jest cyklicznie od 2017 roku. O ile w latach wcześniejszych akcja porządkowania rzeki obejmowała odcinek od Borowych Młynów do Pisklaków, to w tym roku organizatorzy postanowili zmienić trasę – sprzątany był odcinek od Pisklaków w dół rzeki. Zmieniony został także termin akcji, którą pierwotnie zaplanowano na 3 kwietnia. Plany te pokrzyżowała pogoda. Trzy tygodnie później wreszcie się udało!
Ze względu na swój proekologiczny charakter, a także lokalizację w przepięknym rejonie Roztocza, stanowiącym nie lada atrakcję turystyczną, tegoroczne wiosenne sprzątanie Tanwi zostało włączone w poczet działań szeroko zakrojonej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie dla środowiska”, którą UMWL prowadzi od 2021 roku. W wydarzeniu nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli Samorządu Województwa Lubelskiego. Na starcie akcji, Ranczu Pisklaki, pojawili się wicemarszałek Michał Mulawa oraz delegacja z Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL – zastępca dyrektora Emilia Flis oraz kierownik Piotr Łukaszewski, którzy oczyszczali rzekę z kajaka. „Pływającej” grupie uczestników towarzyszyła grupa piechurów zbierająca śmieci wzdłuż brzegów Tanwi od Pisklaków w dół w stronę Księżpola. Uczestnicy byli wyposażeni w worki i rękawice. Zebrane śmieci na bieżąco odbierał ciągnik z przyczepą, wykorzystywany (i zapełniany po brzegi) podczas każdej edycji akcji.
– To z jednej strony akcja proekologiczna, a z drugiej promocja Roztocza. W ten sposób przygotowujemy się do nowego sezonu turystycznego, byśmy wszyscy mogli odpoczywać w czystym otoczeniu przyrody – podkreśla wicemarszałek Michał Mulawa. – Jej piękno, jeszcze dziewiczy charakter i gościnność mieszkańców doceniają turyści nie tylko z województwa lubelskiego, ale i z całej Polski oraz zagranicy. Osobiście zachęcam wszystkie osoby, by odbiły od głównych atrakcji Roztocza, jak Zwierzyniec czy Susiec, do powiatu biłgorajskiego. Tu jest równie pięknie, a widoki zapierają dech w piersiach – dodaje przedstawiciel Samorządu Województwa.
Takie widoki mieli też wszyscy uczestnicy niedzielnej akcji, która zakończyła się wspólnym ogniskiem i posiłkiem – gorącym żurkiem z kuchni polowej, a także uhonorowaniem dzieci. Promocyjne zestawy prezentowe najmłodszym wolontariuszom wręczał wicemarszałek Michał Mulawa.
O sprzątaniu Tanwi wspomnieli m.in.: