Przez 5 dni Województwo Lubelskie było gospodarzem warsztatu szkoleniowego w ramach projektu „Wsparcie atrakcyjności zawodów medycznych i opieki społecznej w regionach” (SHAKER) finansowanego z programu ERASMUS+. Udział w nim wzięli partnerzy przedsięwzięcia z Regionu Grand Est (Francja), Prowincji Gelderland (Holandia) oraz Kraju morawsko-śląskiego (Czechy).
W dniach 28 czerwca – 2 lipca br. w Województwie Lubelskim zorganizowany został program szkoleniowy dotyczący kompetencji lokalnych instytucji oraz działań prowadzonych na Lubelszczyźnie na rzecz wsparcia zawodów medycznych i opieki społecznej. Współorganizatorami przedsięwzięcia, obok Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, byli pozostali partnerzy projektu SHAKER tj. Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie oraz Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W czasie swojego pobytu goście zapoznali się z ofertą edukacyjną obu szkół, specyfiką ich działalności, napotykanymi na co dzień wyzwaniami związanymi z przyciąganiem uczniów, ich kształceniem oraz zjawiskiem przerywania edukacji. Ponadto odwiedzili podmioty, z którymi powyższe placówki edukacyjne prowadzą współpracę przygotowując swoich uczniów do wykonywania zawodu oraz w których organizowane są praktyki. Tym samym przedstawiciele sektora edukacji, zdrowia i opieki społecznej z Czech, Francji i Holandii odbyli wizyty w Środowiskowym Hufcu Pracy w Lublinie, Lubelskiej Fundacji „Teatroterapia Lubelska” oraz Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie. Na przykładzie Szkoły Policealnej– Medycznego Studium Zawodowego im. S. Liebharta w Lublinie uczestnicy spotkania zapoznali się również ze współpracą szkół medycznych z ośrodkami zdrowia w województwie lubelskim m.in. z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPOZ w Lublinie.
W ramach warsztatu zorganizowanego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie omówione zostały kompetencje samorządu województwa w zakresie wsparcia edukacji, polityki społecznej i ochrony zdrowia. Zaprezentowana została również aktualna sytuacja na rynku pracy w kontekście zawodów medycznych i opieki społecznej.
SHAKER to międzynarodowe przedsięwzięcie z obszaru kształcenia zawodowego, zdrowia i opieki społecznej. Projekt jest finansowany ze środków programu ERASMUS +, a jego partnerami są Kraj morawsko-śląski w Czechach (koordynator), Region Grand Est (Francja), Prowincja Gelderland (Holandia) oraz Województwo Lubelskie. Dodatkowo w projekcie udział biorą po 2 szkoły zawodowe z Holandii, Czech i Polski: Fundacja Regionalnego Centrum Szkoleniowego Rivor w Tiel, Stichting BVE Oost-Gelderland w Doetinchem, Stredni zdravotnicka skola a Vyssi odborna skola zdravotnicka z Ostrawy, Stredni skola prof. Zdenek Matejcka z Ostrawy-Poruba, Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie i Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie. Czas trwania projektu to 30 miesięcy (01.10.2020 – 31.03.2023), natomiast budżet przedsięwzięcia wynosi 167 970,00 Euro.