Lekarze z Obwodu Wołyńskiego na Lubelszczyźnie

Jak finansowana jest opieka paliatywna w Polsce? Jakie wyposażenie wykorzystywane jest przy opiece nad osobami przewlekle chorymi? Na te i wiele innych pytań odpowiadali lubelscy lekarze podczas dwudniowej wizyty kolegów z Obwodu Wołyńskiego.

Ukraińska służba zdrowia przechodzi obecnie kompleksową reformę. Jej głównym celem jest zapewnienie obywatelom Ukrainy równego dostępu do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej. W związku z tym planowane jest wdrożenie pakietu opieki medycznej finansowanego z budżetu państwa, który ma objąć m.in. opiekę paliatywną. Zmiany w ukraińskim systemie opieki zdrowotnej stoją u podstaw dwudniowej wizyty lekarzy zajmujących się opieką długoterminową z Obwodu Wołyńskiego.

W dniach 11-12 lutego br. ukraińscy lekarze odbyli trzy wizyty studyjne oraz wzięli udział w krótkim seminarium prowadzonym przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL. W ramach spotkań z ekspertami z Polski lekarze odwiedzili Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Polscy specjaliści odpowiadali na pytania z zakresu finansowania opieki paliatywnej, metod rehabilitacji ciężko chorych przebywających w szpitalu, wyposażenia wykorzystywanego w opiece paliatywnej czy funkcjonowania mobilnych jednostek opieki paliatywnej.

Obwód Wołyński to jeden z najstarszych partnerów Województwa Lubelskiego. Współpraca w zakresie ochrony zdrowia jest jedną z podstaw funkcjonowania Umowy między Województwem Lubelskim a Obwodem Wołyńskim o współpracy gospodarczej, handlowej, naukowo-technicznej i kulturalnej zawartej w 2002 roku.

galeriaGALERIA