Partnerzy projektu SHAKER „Wsparcie atrakcyjności zawodów medycznych i opieki społecznej w regionach” pracowali nad przygotowaniem przewodnika dobrych praktyk i rekomendacji wypracowanych na podstawie wymiany doświadczeń, jaka miała miejsce w ciągu ponad dwóch lat realizacji projektu. W trakcie 3 dni roboczych spotkań w Lublinie koordynatorzy projektu z Czech, Francji, Holandii i Polski rozmawiali o najczęstszych powodach niskiej atrakcyjnosci wspomnianych zawodów, identyfikowali istniejące w regionach partnerskich rozwiązania oraz narzędzia cyfrowe mogace zwiększyć atrakcyjność kształcenia lub wykonywania tych profesji.
Tematem 3 spotkania koordynatorów regionalnych projektu SHAKER w Lublinie w dniach 7-11 listopada 2022 r. było podsumowanie zrealizowanych działań wymiany doświadczeń w Polsce, Francji, Holandii i Czechach. Spotkanie otworzył i powitał gości Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Pan Bartłomiej Bałaban, który w swoim wystąpieniu podkreślił konieczność rozwoju sektora edukacji w obszarze zawodów medycznych i opieki społecznej, jak również wagę wymiany doświadczeń w kontekście międzynarodowym na rzecz rozwoju e-zdrowia i e-opieki w przyszłości.
W wyniku dyskusji przeprowadzonych w czasie tego 3-dniowego spotkania partnerzy wstępnie opracowali założenia przewodnika dobrych praktyk, który będzie stanowił rezultat projektu i którego wnioski będą promowane w trakcie organizowanych w regionach wydarzeń upowszechniających rezultaty projektu. Lubelskie spotkanie jest zaplanowane na pierwszą połowę lutego 2023 r. w formie online.
Wydarzenie to będzie skierowane do szkół zawodowych kształcących na kierunkach medycznych i opieki społecznej, jak również do szkół zawodowych o innych profilach, instytucji związanych z opieką medyczną i społeczną, instytucji rynku pracy, edukacji, osób zaangażowanych we współpracę zagraniczną oraz wszystkich podmiotów zainteresowanych wnioskami z projektu z terenu województwa lubelskiego i całego kraju.
W ramach spotkania koordynatorów projektu SHAKER w Lublinie rozmawiano również o kontynuacji współpracy pomiędzy partnerami po zakończeniu tego przedsięwzięcia. Partnerzy nakreślili potencjalne tematy kooperacji w dziedzinie e-zdrowia i e-opieki, które to stanowią jednocześnie wyzwania i przyszłe kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Europie.
SHAKER to międzynarodowe przedsięwzięcie z obszaru kształcenia zawodowego, zdrowia i opieki społecznej. Projekt jest finansowany ze środków programu ERASMUS +, a jego partnerami są Kraj morawsko-śląski w Czechach (koordynator), Region Grand Est (Francja), Prowincja Gelderland (Holandia) oraz Województwo Lubelskie. Dodatkowo w projekcie udział biorą po 2 szkoły zawodowe z Holandii, Czech i Polski: Fundacja Regionalnego Centrum Szkoleniowego Rivor w Tiel, Stichting BVE Oost-Gelderland w Doetinchem, Stredni zdravotnicka skola a Vyssi odborna skola zdravotnicka z Ostrawy, Stredni skola prof. Zdenek Matejcka z Ostrawy-Poruba, Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie i Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie. Czas trwania projektu to 30 miesięcy (01.10.2020 – 31.03.2023), natomiast budżet przedsięwzięcia wynosi 165 970,00 Euro.