7 sierpnia br. gościem marszałka Jarosława Stawiarskiego był Ambasador Izraela JE Yacov Livne. Ambasador przyjechał do Lublina w związku z odbywającym się 4. Festiwalem Kultury Żydowskiej „Lubliner Festival”, którego inauguracja odbyła się w niedzielę w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie uroczyście złożono kwiaty i znicze na cześć Żydom zamordowanym w byłym obozie koncentracyjnym.
Głównym tematem rozmowy były relacje polsko-żydowskie i wspólna historia, która łączy nasze narody od ponad 800 lat. Większość obywateli w Polsce i Izraelu na relacje polsko-żydowskie patrzy przez pryzmat II wojny światowej i Zagłady, kiedy to Niemcy zamordowali ponad 3 mln Polaków żydowskiego pochodzenia. Drugim ważnym aspektem naszej wspólnej historii jest fakt, że przez wiele wieków Polska była największym skupiskiem Żydów w Europie. Według danych ostatniego przedwojennego spisu ludności, liczba obywateli polskich – Żydów stanowiła około 10% ogółu ludności państwa polskiego (w samym Lublinie – 31% ogółu liczby mieszkańców). Żydzi polscy byli współobywatelami Rzeczypospolitej i ich odejście stanowiło nie tylko tragedię w wymiarze ogólnoludzkim, lecz także dotkliwą stratę dla Polski.
Marszałek przekazał Ambasadorowi informację na temat różnych działań jakie Województwo Lubelskie podejmuje w celu upamiętniania Żydów zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. Jednym z takich przedsięwzięć są uroczystości wieńczące obchody upamiętniania Ofiar Akcji Reinhardt „Pamięć jest naszym obowiązkiem” które odbędą się w dniach 15-16 listopada br. Obchody 80. rocznicy Akcji “Reinhardt” są inicjatywą podjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego jako odpowiedź na ogromną potrzebę upamiętnienia Ofiar tragicznych wydarzeń, które w dużej mierze dotknęły Lubelszczyznę.
Celem uroczystości, które trwają od marca 2022 r. do listopada 2023 r. w Lublinie oraz we wszystkich powiatach, w których przed wojną żyli polscy Żydzi i zostali zamordowani przez okupanta niemieckiego jest edukacja, godne uczczenie Ofiar poprzez pokazanie szczególnie żywej świadomości historycznej i empatii mieszkańców Polski do tych tragicznych wydarzeń.