Europejski Tydzień Miast i Regionów gromadzi co roku w Brukseli dużą liczbę przedstawicieli władz lokalnych i innych organizacji regionalnych. W tym roku Europejski Tydzień odbywał się w dniach od 7 do 10 października 2024 r.
Grand Est-Europe, brukselska reprezentacja większych organizacji publicznych francuskiego regionu Grand Est, zorganizowała wydarzenie poświęcone współpracy uniwersyteckiej na rzecz solidarności z Ukrainą. Wydarzenie odbyło się we wtorek 8 października 2024 r. w Europejskim Komitecie Regionów. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się Przedstawiciel Województwa Lubelskiego reprezentujący Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II. Ponadto w panelu wzięli udział: Tatiana Kaganowskaja, Rektor Narodowego Uniwersytetu w Charkowie, Fabrice Lemoine, wiceprezes Uniwersytetu Lotaryngii oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Moderatorem dyskusji była Pani Henriette Stoeber, analityk ds. polityki szkolnictwa wyższego w Europejskim Stowarzyszeniu Uniwersytetów (EUA).
Celem wydarzenia była eksploracja i wzmocnienie powiązań między uniwersytetami w UE i na Ukrainie w kontekście zwiększonej solidarności. Dyskusja koncentrowała się na możliwościach współpracy, napotkanych wyzwaniach i strategiach promowania skuteczniejszej współpracy uniwersyteckiej, szczególnie w obecnym kontekście.
Ponadto w Brukseli obecny był Marszałek Jarosław Stawiarski, który wziął udział w sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. W trakcie debaty o stanie regionów i miast Marszałek zabrał głos podkreślając, że dobrobyt regionów wynika wprost z siły lokalnych gospodarek i tylko poprzez dynamiczny rozwój gospodarczy i biznesowy możemy zapewnić trwałe funkcjonowanie szkół, szpitali, infrastruktury oraz innych usług publicznych. Należy również raz jeszcze przyjrzeć się tym regulacjom Zielonego Ładu, które najbardziej szkodzą przemysłowi w naszych regionach, prowadząc często do upadku produkcji. Dlatego ważne jest aby przyszłe Wieloletnie Ramy Finansowe oraz nowe regulacje konstruować w taki sposób, by wzmacniały konkurencyjność naszych regionów i wspierały produktywność.