Ponad dwuletnie przedsięwzięcie jakim był międzynarodowy projekt „Wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży w dobie koronawirusa” zmierza ku końcowi. Jego ostatnim działaniem była prezentacja rezultatów podczas spotkania online organizowanego 10 maja 2024 r.
Udział w spotkaniu wzięli interesariusze wielu instytucji: szkół wszystkich szczebli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, centrów doskonalenia nauczycieli, ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie, bibliotek, organizacji pozarządowych, szpitali oraz urzędów marszałkowskich z terenu Lubelszczyzny oraz województw lubuskiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego.
W ramach spotkania zaprezentowano całość projektu, a w szczególności jego główny rezultat tj. podręcznik dobrych praktyk. Wypracowana przez partnerów z Austrii, Czech, Francji, Holandii i Polski publikacja prezentuje najczęstsze problemy psychologiczno-pedagogiczne, z jakimi borykali i nadal zmagają się młodzi ludzie w kontekście pandemii COVID-19, jak również rekomendacje ich rozwiązań. Duży nacisk jest położony na narzędzia cyfrowe, które mogą służyć wsparciu psychologicznemu młodzieży przez nauczycieli, rodziców i szkoły. W podręczniku zaprezentowano ponad 20 tego typu narzędzi i aplikacji oraz sposoby pracy z perspektywy różnych interesariuszy. Polska wersja publikacji może zostać pobrana TUTAJ (link otwiera się w nowym oknie). Zachęcamy do pobrania i bezpłatnego korzystania z naszej publikacji.
Wydarzenie upowszechniające rezultaty projektu było ostatnim działaniem organizowanym przez polskich partnerów przedsięwzięcia: Województwo Lubelskie, Szkołę Podstawową nr 51 im. Jana Pawła II i Zespół Poradni nr 2 w Lublinie.
Projekt ME-Health był współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków programu ERASMUS +. W skład międzynarodowego partnerstwa weszły administracje regionalne, dyrekcje ds. edukacji, szkoły, stowarzyszenia rodziców oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne z 5 krajów europejskich. Oficjalne zakończenie projektu nastąpi 31 maja 2024 r.