7. rocznica utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego obchodzi siódmą rocznicę swojego istnienia.

Z tej okazji wczoraj w Filharmonii Lubelskiej odbył się koncert charytatywny „Zjednoczeni dla Pokoju”, podczas którego można było usłyszeć orkiestry wojskowe z Polski i Litwy oraz zespół Taraka. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Dziś natomiast odbywają się główne uroczystości, w których uczestniczy członek zarządu Zdzisław Szwed. Obchody rozpoczęła msza św. w intencji poległych żołnierzy ukraińskich w kościele garnizonowym. Część oficjalna odbyła się w siedzibie LITPOLUKRBRIG i była okazją do wręczenia odznaczeń wojskowych i specjalnych wyróżnień od dowódcy Brygady.
 
Uroczystość przebiegła zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Jej elementami były podniesienie flag i odegranie hymnów państwowych Litwy, Ukrainy i Polski, wykonanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, przegrupowanie oddziałów i defilada.

Utworzenie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest częścią ciągłego procesu jednolitej i długotrwałej współpracy wojskowej pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą. O jej utworzeniu zdecydowano 14 czerwca 2007 r., w trakcie spotkania ministrów obrony Litwy, Polski i Ukrainy. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie. Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek, gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu.
 
W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Litwa, Polska i Ukraina wydzielają po batalionie piechoty oraz personel jednostek specjalnego przeznaczenia i sztab LITPOLUKRBRIG. Głównymi jednostkami Brygady są: Batalion Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Litewskiej Armii, 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (Polska), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska), 16 Batalion Saperów (Polska). W strukturze Brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz logistyki. Przedstawiciele Polski, Ukrainy i Litwy są wyznaczeni na stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu LITPOLUKRBRIG i pełnią je rotacyjnie przez trzy lata.

galeriaGALERIA