Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej z najwyższym stopniem w Krajowej Sieci Onkologicznej

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedyną placówką medyczną w województwie lubelskim, która w Krajowej Sieci Onkologicznej ogłoszonej właśnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymała III, czyli najwyższy stopień, w tym zestawieniu. Oznacza to, że pacjenci COZL otrzymają specjalistyczną pomoc w najszerszym zakresie leczenia onkologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, kompleksowej pomocy opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość. Placówki zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej mają zapewniać opiekę onkologiczną na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie i monitorowanie.

Strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie – w SOLO III, złożone – w SOLO II, podstawowe – w SOLO I. Natomiast ośrodek kooperacyjny udzielać będzie świadczeń ambulatoryjnych. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej który realizuje wszystkie trzy obszary leczenia onkologicznego (leczenie zabiegowe chirurgiczne, chemioterapia i inne metody leczenia systemowego oraz radioterapia onkologiczna).

Najwyższy stopień w zestawieniu wprowadza nasz szpital onkologiczny na wyższy poziom. Opieka lekarska COZL, która i tak jest jedną z najlepszych w kraju, uzyska dodatkowe wsparcie. Serdecznie gratuluję i życzę całemu zespołowi utrzymania wysokiego poziomu oraz satysfakcji ze swojej pracy dodał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Placówki, które zostały zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej, na odpowiednim poziomie będą mogły wziąć udział w konkursie Ministerstwa Zdrowia na finansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Łączna wartość konkursu na onkologię to prawie 5,5 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe (związane z udzielaniem świadczeń onkologicznych).

Lista placówek wchodzących w skład Krajowej Sieci Onkologicznej obowiązuje przez dwa lata, tj. do 2026 roku.