W czwartek, 18 lipca, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się gala finałowa konkursu „Gmina na 6”. Partnerem Kuriera Lubelskiego – organizatora wydarzenia – był Samorząd Województwa Lubelskiego. Podczas gali gratulacje składał i nagrody wręczał wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk.
W tegorocznej edycji Kapituła brała pod uwagę sprawność samorządów w wykorzystaniu środków europejskich.
– Jako samorządowiec z krwi i kości dobrze wiem, ile pracy kosztuje zrealizowanie unijnego projektu. Ile wysiłku trzeba włożyć od momentu, kiedy pojawi się w głowie pomysł do jego finału. Dlatego takie konkursy, w których nagradza się gminy, są potrzebne – mówił Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk.
LISTA ZWYCIĘZCÓW
Miasta na prawach powiatu
- I miejsce: Miasto Chełm – Chełmski Łańcuch Kreatywności
- Nagroda specjalna dla inwestycji, która znacząco poprawiła wizerunek i wpłynęła na promocję nie tylko miasta, ale i całego województwa: Gmina Lublin – Rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin
Powiat zamojski
- I miejsce: Gmina Skierbieszów – Rozwój infrastruktury przedszkolnej
- 1 wyróżnienie: Gmina Łabunie – Energia odnawialna
- 2 wyróżnienie: Gmina Sułów – Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej
Powiat włodawski
- I miejsce: Gmina Hanna – Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej – ochrona i udostępnianie
- 1 wyróżnienie: Gmina Wyryki – Energia odnawialna
- 2 wyróżnienia: Gmina Wola Uhruska – Rozbudowa systemu wod-kan
Powiat tomaszowski
- I miejsce: Gmina Tarnawatka – Odnawialne źródła energii
- 1 wyróżnienie: Gmina Krynice – Zagospodarowanie zbiornika wodnego
- 2 wyróżnienie: Gmina Telatyn – Odnawialne źródła energii
Powiat świdnicki
- I miejsce: Gmina Rybczewice – Modernizacja poprzez przebudowę istniejącego wodociągu wiejskiego Izdebno
- 1 wyróżnienie: Gmina Trawniki – Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Powiat rycki
- I miejsce: Gmina Kłoczew – Poprawa dostępności do usług przedszkolnych
- 1 wyróżnienie: Gmina Ryki – Modernizacja oraz wyposażenie laboratoriów
- 2 wyróżnienie: Gmina Ułęż – Odnawialne źródła energii
Powiat radzyński
- I miejsce: Gmina Borki – Słońce naszym wsparciem – solary
- 1 wyróżnienie: Miasto Radzyń Podlaski – Słoneczna alternatywa
Powiat puławski
- I miejsce: Gmina Baranów – Modernizacja i przebudowa infrastruktury wodociągowej
Powiat parczewski
- I miejsce: Gmina Parczew – Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej
- 1 wyróżnienie: Gmina Dębowa Kłoda – Energia przyjazna środowisku i turystyce
Powiat opolski
- I miejsce: Gmina Opole Lubelskie – Utworzenie Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych
- 1 wyróżnienie: Gmina Józefów nad Wisłą – Ekoenergia
Powiat łukowski
- I miejsce: Gmina Krzywda – Nowoczesne technologie w zasięgu każdego ucznia
- 1 wyróżnienie: Gmina Stoczek Łukowski – Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków
- 2 wyróżnienie: Gmina Trzebieszów – Odnawialne źródła energii
Powiat łęczyński
- I miejsce: Gmina Łęczna – Rewitalizacja zespołu dworsko-parkowego Podzamcze
- 1 wyróżnienie: Gmina Cyców – Kompleksowe wyposażenie laboratoriów przedmiotowych
Powiat lubelski
- I miejsce: Gmina Niedrzwica Duża – Budowa i modernizacja instalacji energooszczędnego oświetlenia ulicznego
- 1 wyróżnienie: Gmina Garbów – Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Przybysławicach
Powiat lubartowski
- I miejsce: Gmina Jeziorzany – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej
- 1 wyróżnienie: Gmina Niedźwiada – Rozbudowa budynku SP w Pałecznicy
- 2 wyróżnienie: Gmina Serniki – Energia odnawialna
Powiat kraśnicki
- I miejsce: Gmina Zakrzówek – Montaż kolektorów słonecznych
- 1 wyróżnienie: Gmina Wilkołaz – Adaptacja budynku, w którym znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna na Gminny Ośrodek Kultury
Powiat krasnostawski
- I miejsce: Gmina Izbica – Nowoczesne przedszkole
- 1 wyróżnienie: Gmina Rudnik – Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej
Powiat janowski
- I miejsce: Gmina Godziszów – Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii
- 1 wyróżnienie: Gmina Janów Lubelski – Zoom Natury i Kultury
- 2 wyróżnienie: Gmina Potok Wielki – Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii
Powiat hrubieszowski
- I miejsce: Miasto Hrubieszów – Budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii
- 1 wyróżnienie: Gmina Werbkowice – Przebudowa i budowa kanalizacji sanitarnej (ul. Parkowa, Przemysłowa)
- 2 wyróżnienie: Gmina Dołhobyczów – Głęboka termomodernizacja obiektów ZS w Hulczu
Powiat chełmski
- I miejsce: Gmina Dorohusk – Modernizacja obiektu dziedzictwa kulturowego – zabytkowego Pałacu Suchodolskich
- 1 wyróżnienie: Gmina Wierzbica – Kolektory słoneczne – czyste środowisko
Powiat biłgorajski
- I miejsce: Gmina Biszcza – Projekt dostosowania istniejącej infrastruktury wodociągowej dla potrzeb uzdrowiska
- 1 wyróżnienie: Gmina Józefów – Budowa rodzinnych domów pomocy
- 2 wyróżnienie: Gmina Turobin – Eko energia
Powiat bialski
- I miejsce: Gmina Kodeń – Poprawa jakości bezpieczeństwa i nauczania przedszkolnego
- 1 wyróżnienie: Gmina Piszczac – Rozbudowa i modernizacja systemu wod-kan
- 2 wyróżnienie: Gmina Janów Podlaski – Termomodernizacja budynku SP i Gimnazjum.