Pomarańczowe tło z napisem II LUBELSKIE FORUM TURYSTYKI. Po lewej stronie elka Lubelskie smakuj życie. Na poasku dolnym napis Miejsce Lubelskie centrum konferencyjne i data 5, 6 października 2022 roku

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w II Lubelskim Forum Turystyki organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Forum odbędzie się w dniach 5-6 października 2022 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Turystyka w większości państw i regionów świata należy do najbardziej dynamicznych i prorozwojowych dziedzin gospodarki – wypracowuje blisko 6% PKB. To bardzo dużo, szczególnie dla takich regionów jak Lubelskie, które z uwagi na posiadany naturalny potencjał stawia na turystykę. Minione lata pandemii najlepiej pokazały, że bliskie i dotychczas nie zawsze dostrzegane i doceniane destynacje mogą być znakomitą propozycją udanych wakacji i wypoczynku bez potrzeby odbywania dalekich podróży.

Jako gospodarze województwa jesteśmy świadomi tego potencjału, stawiamy na rozwój turystyki regionu i ścisłą współpracę z branżą turystyczną. Już pierwsze tegoroczne turystyczne targi i festyny, na których ustawiliśmy nasze regionalne stoisko, pokazały rosnące zainteresowanie ciekawymi krajowymi kierunkami. Do województwa lubelskiego przyjeżdżają i chcą nadal przyjeżdżać na wypoczynek nie tylko mieszkańcy Warszawy, aglomeracji stołecznej i łódzkiej, ale także mieszkańcy Górnego i Dolnego Śląska, a nawet odległego Pomorza. U nas widzą to, czego sami na co dzień nie dostrzegamy – ciszę i spokój, czyste powietrze i środowisko, z całym bogactwem otaczającej przyrody. Gdy dodamy do tego tradycyjną gościnność i spokojniejsze tempo życia, a przy tym coraz ciekawsze atrakcje turystyczne, to pobyt i wypoczynek w Lubelskiem może być dobrym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, ale także dla aktywnych turystów, lubiących nowe wyzwania i odkrywanie nowych miejsc i klimatów.

Nasz region, dzięki inwestycjom z ostatnich lat w drogowe i kolejowe szlaki, stał się dostępny dla gości z odległych miejsc kraju. Stale podnosimy komfort i bezpieczeństwo podróżowania, mając na uwadze potrzeby mieszkańców oraz turystów. Z jednej strony podróżni mają do dyspozycji drogi ekspresowe i wojewódzkie, z obwodnicami miast, z drugiej zaś – zmodernizowane i rozbudowywane połączenia kolejowe, umożliwiające nie tylko wygodny przyjazd do regionu, ale również coraz bogatszą sieć połączeń lokalnych. I ta sieć, m.in. dzięki programowi Kolej+, będzie w najbliższych latach powiększana, np. o nowy szlak wiodący w bardzo atrakcyjne turystycznie Lasy Janowskie. Co więcej, w każdym sezonie wakacyjnym uruchamiamy dodatkowe połączenia zapewniające turystom, także rowerowym, dojazd do popularnych miejsc letniskowych na Roztoczu i na Polesiu, w tym nad jezioro Białe.

Znając potrzeby i oczekiwania mieszkańców i turystów, staramy się rozwijać i promować najbardziej ulubione formy aktywnego wypoczynku, wśród których w Lubelskiem zdecydowanie dominuje turystyka rowerowa. Mamy bardzo dobre i doceniane w kraju szlaki rowerowe, jak Wschodni Szlak Green Velo i zmodernizowany niedawno Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Korzystając z doświadczeń innych, bardziej zaawansowanych regionów, planujemy rozwój o nowe szlaki, jak Wiślana Trasa Rowerowa – fantastyczna krajobrazowo i dająca szansę połączenia popularnych miejsc, np. Kazimierza Dolnego, Janowca czy Puław z wieloma innymi punktami Powiśla, czekającymi na odkrycie i docenienie.

Promocja regionu i rowerowej turystyki przybrała w ostatnich latach na sile dzięki towarzyszącej letniej imprezie Tour de Pologne. Od dwóch lat kolarze, a wraz z nimi telewizja relacjonująca na żywo to wydarzenie, przemierzają Lubelskie. Wspólnie z organizatorami wielkiego wyścigu wybieramy trasy przejazdu i miejsca startu, mety i premii na poszczególnych etapach, aby jak najpełniej i najatrakcyjniej pokazać nasz region. Promujemy przy tym także lokalną turystykę rowerową, a to za sprawą  organizowanych rodzinnych maratonów rowerowych „Tour de Lubelskie”, które wiodą przez powiaty goszczące Tour de Pologne. W tym roku w ramach „Tour de Lubelskie” odbyło się osiem rajdów w ośmiu powiatach, a uczestniczyło w nich ponad 1400 rowerzystów z regionu i kraju, którzy przejechali w sumie blisko 300 km.  

Mając na uwadze rosnące zainteresowanie aktywną turystyką w naturalnych zielonych obszarach, postawiliśmy na Roztocze jako silną turystyczną markę, która ma wszelkie atuty i potencjał, aby znaleźć się wśród rozpoznawanych i wybieranych destynacji Wschodniej Polski. Współpracujemy tu z partnerami z Podkarpacia i Obwodu Lwowskiego na Ukrainie. Niestety, wojna przerwała nasze wspólne zamierzenia i plany, ale mamy nadzieję, że uda się do nich powrócić. Łączy nas Roztocze, rozciągające się od Kraśnika po Lwów, a naszym wspólnym kapitałem są walory krajobrazowo-przyrodnicze tej krainy, docenione i wpisane przez UNESCO do światowej sieci rezerwatów biosfery. Mamy też łączący oba przygraniczne regiony Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik – Zwierzyniec – Lwów) oraz, stanowiące niemniejszą turystyczną atrakcję, pomniki światowego dziedzictwa UNESCO, jakimi są Zamość i Lwów.

Szanowni Państwo, w I Lubelskim Forum Turystyki, które zorganizowaliśmy jesienią 2019 roku, wzięło udział ponad 200 gości z regionu i kraju. Liczę, że w II edycji tego wydarzenia uczestniczyć będzie jeszcze więcej zainteresowanych rozwojem turystyki w naszym regionie. Serdecznie zachęcam do skorzystania z naszej oferty, zarówno w części konferencyjnej, jak i warsztatowej, którą staraliśmy się jak najlepiej dostosować do aktualnej sytuacji turystyki i oczekiwań turystycznej branży. Naszych szanownych gości spoza regionu zapraszam do częstszych odwiedzin. Lubelskie warte jest odkrycia i bliższego poznania! – Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego

Program II Lubelskiego Forum Turystyki (link otwiera się w nowym oknie)
Rejestracja na wydarzenie II Lubelskie Forum Turystyki  (link otwiera się w nowym oknie)
Relacja z I Lubelskiego Forum Turystyki – film (link otwiera się w nowym oknie)

 Logotypy patronów medialnych i organizatorów wydarzenia