W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś konferencja zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie „Dziecko – dar i zadanie”.
Tematyka wydarzenia dotyczyła dobra dziecka, prawa dziecka do wychowania w rodzinie, zaspokajania potrzeb dziecka oraz zapewnienia jak najlepszych warunków rozwoju i kształtowania osobowości. Uczestnicy rozmawiali również o podmiotowości dziecka, a także możliwościach udzielania pomocy dzieciom z płodowym zespołem alkoholowym FAS. Wydarzenie otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
– Bycie rodzicem to najbardziej twórcze ze wszystkich zadań człowieka. To długi, pełen miłości trud wychowania, nauczania i pomocy. Dziecko potrzebuje dobrych wzorców i wymagań dostosowanych do jego możliwości. W atmosferze cierpliwości, spokoju, łagodności i troski, dziecko buduje swą siłę emocjonalną na całe życie – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie wszystkie dzieci w Polsce wzrastają w szczęśliwych rodzinach. Z powodu alkoholizmu rodziców i niewydolności opiekuńczo-wychowawczej w 2020 roku, w pieczy zastępczej w Polsce przebywało blisko 72 tysiące dzieci pozbawionych opieki rodziny naturalnej, w tym: ponad 55 tysięcy w pieczy rodzinnej oraz 16 tysięcy w pieczy instytucjonalnej.
W województwie lubelskim, w roku 2020, poza rodziną biologiczną wychowywało się 3 590 dzieci, w tym: 57 dzieci zostało przysposobionych, 2 597 przebywało w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka oraz 936 w 81 placówkach opiekuńczo-wychowawczych. 10% dzieci posiada orzeczenie o niepełnosprawności. 2% dzieci w pieczy zastępczej ma zdiagnozowany płodowy zespół alkoholowy FASD. W konferencji udział wzięli pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, ośrodków pomocy społecznej i rodziny adopcyjne z województwa lubelskiego.