Konferencja podsumowująca projekt mieszkań wspomaganych dla osób chorujących psychicznie

W piątek 24 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja upowszechniająca standard mieszkań wspomaganych dla osób chorujących psychicznie w ramach projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Jest to projekt konkursowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, który wyniesie blisko 10,1 mln zł.

Projekt „Standardy w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym” trwa od 1 marca 2018 r., a zakończy się 30 listopada 2022 r. Dotyczy 3 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Liderem projektu jest województwo lubelskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Partnerami są:

  • woj. podkarpackie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie;
  • woj. świętokrzyskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach;
  • Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”;
  • Stowarzyszeniem „Radość” w Dębicy;
  • Caritas Diecezji Kieleckiej.

Celem projektu jest wypracowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardu w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną założenia projektu i standardu oraz aspekty praktyczne związane z jego wdrażaniem. Wystąpią także eksperci w dziedzinie deinstytucjonalizacji usług społecznych oraz wsparcia społecznego dla osób chorujących psychicznie.

W ramach projektu utworzono 5 mieszkań wspomaganych dla 30 osób chorujących psychicznie w 5 gminach:

  • trzech gminach na terenie woj. lubelskiego (gm. Żmudź, gm. Głusk oraz gm. Lublin);
  • jednej gminie na terenie woj. świętokrzyskiego (gm. Masłów);
  • jednej gminie na terenie woj. podkarpackiego (gm. Żyraków).

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele gminnych i powiatowych jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe zajmujące się wsparciem osób chorujących psychicznie, specjaliści z obszaru ochrony zdrowia psychicznego i wsparcia społecznego.

galeriaGALERIA