W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwuletnie działania zacieśniające współpracę między Województwem Lubelskiem a Regionem Lacjum. W konferencji wzięli udział: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin Marcin Kowalewski, Radny Województwa Lubelskiego i Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Województwa Zbigniew Wojciechowski oraz Elwira Lorenz – Dyrektor Departamentu Gospodarki UMWL.
Współpraca między Województwem Lubelskim a Regionem Lacjum przyczynia się do realnych korzyści dla mieszkańców obu regionów, takich jak rozwój gospodarczy, wzrost inwestycji i poprawa infrastruktury.
– To jest dopiero początek wieloletniej współpracy. Podpisane w kwietniu memorandum określa ramy, w których chcemy się poruszać. Pierwszy krok został już zrobiony – od marca będziemy mieli regularne połączenie z największym lotniskiem we Włoszech. Wierzę, że znajdziemy jeszcze wiele innych płaszczyzn współpracować dla obopólnej korzyści – podkreślił marszałek Jarosław Stawiarski.
W ramach współpracy zespoły pracowały nad nawiązaniem sieci połączeń w regionie w kilku obszarach:
Pomiędzy lotniskami
Połączenie Lublin–Rzym daje możliwość przesiadki na jednym bilecie także do Sardynii i Sycylii (do miast Palermo, Katania, Cagliari czy Olbia). Taki krok nie tylko ułatwi podróże, ale również otworzy nowe możliwości dla gospodarki regionalnej i turystyki. Start połączenia w marcu 2025 r. Operatorem jest włoska linia lotnicza Aeroitalia.
– Dzięki staraniom Zarządu Województwa Lubelskiego udało się otworzyć lot do jednego z największych lotnisk w Europie. Zainteresowanie ze strony mieszkańców województwa lubelskiego jest ogromne. Trzeba podkreślić, że to nie jest lot jedynie do Rzymu – to szansa na podróżowanie po całej Europie, bo w tak dużym porcie jak Fiumicino istnieje możliwość przesiadki. Od marca lot do Rzymu będzie dwa razy w tygodniu, z kolei od czerwca będą trzy połączenia tygodniowo – powiedział Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin Marcin Kowalewski.
Pomiędzy przedsiębiorcami
Dotychczas odbyły się 3 wizyty studyjne z regionów Lacjum, Sycylia i Apulia w ramach programu „Doing business together – Cooperation of Polish and Italian entrepreneurs”.
– Nasi przedsiębiorcy są już obecni na rynku włoskim. Eksport produktów na rynek włoski przekroczył wartość 500 mln euro, a głównymi produktami po stronie eksportu i importu są statki powietrzne, maszyny i produkty spożywcze. Dla przedsiębiorców liczy się czas, a bezpośrednie loty do Rzymu ułatwią połączenie z partnerem biznesowym. Jest jeszcze kwestia terminala Cargo, który znacznie skróci czas dostawy produktów. Oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów to cenne punkty w biznesie – dodała Dyrektor Departamentu Gospodarki UMWL Elwira Lorenz.
Pomiędzy administracją
Po dwuletnich negocjacjach w kwietniu 2024 r. sfinalizowano Memorandum o Współpracy między Województwem Lubelskim a Regionem Lacjum za zgodą Sejmiku Województwa oraz MSZ. Współpraca obejmuje promocję przedsiębiorczości, działania w sferze edukacyjnej, naukowej i zdrowotnej, wzmacnianie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój sektora rolno-spożywczego, turystyki i odnawialnych źródeł energii.
Podczas niedawnej wizyty Marszałka Jarosława Stawiarskiego w Rzymie nasze województwo zaproponowało kolejnych 8 zagadnień do współpracy na lata 2025–2026. Planowane są m.in. następujące działania:
- udział partnerów włoskich w zbliżającym się Kongresie Trójmorza w Lublinie w dniach 12-13 marca 2025 r.;
- organizacja wizyty studyjnej w Województwie Lubelskim dla touroperatorów z Regionu Lacjum oraz study tour z degustacją potraw, win i piw;
- udział Regionu Lacjum w Lubelskim Forum Turystyki (jako partnera Forum);
- udział przedsiębiorców z Lubelszczyzny w targach zaaprobowanych przez stronę włoską (zorganizowanie misji gospodarczej);
- organizacja wspólnej konferencji biznesowej „Business 3L: Lubelskie – Lacjum – Lwowski” w Lublinie dedykowanej przedsiębiorcom z branży budowlanej i spożywczej;
- nawiązanie współpracy pomiędzy Filharmonią Lubelską i orkiestrami Rieti Jazz Orchestra i Orchestra Filharmonica Campana;
- nawiązanie współpracy pomiędzy Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu a Biblioteką Publiczną w Bracciano oraz Muzeum del Duomo „Bruno Panuzi” w Bracciano w celu rozwijania projektów kulturalnych i edukacyjnych, mających na celu promocję miasta Zamość i Bracciano, jak również poszerzenie współpracy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie muzealnictwa oraz kultury.
– Podczas forum „Business 3L: Lubelskie – Lacjum – Lwowski” zostaną poruszone ważne tematy. Oprócz gospodarki i turystyki będzie to nasz wielki lubelski potencjał, czyli potencjał akademicki. Jestem już po rozmowach z rektorem UMCS, prof. Radosławem Dobrowolskim, który wyraził chęć współpracy z uczelniami z Rzymu. Konferencja będzie dużym wydarzeniem, podkreśleniem sukcesu, jaki przez podpisanie memorandum odnieśliśmy my i region Lacjum – powiedział Zbigniew Wojciechowski, Radny Województwa Lubelskiego i Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Województwa.
Rok 2025 to Rok Jubileuszowy w Rzymie. Jest to wielkie święto chrześcijan, czas odpustu zupełnego, pojednania, nawrócenia i odpuszczenia grzechów. Jubileusz, potocznie nazywany też „Rokiem Świętym”, rozpoczyna się i kończy podniosłymi ceremoniami. W związku z tym Rzym przygotowuje się na przyjęcie ok. 35 milionów pielgrzymów i turystów. Inauguracja Roku Jubileuszowego odbędzie się 24 grudnia 2024 r. i potrwa równo rok. Wiąże się ona z ceremonią otwarcia Świętych Drzwi Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, na którą przybędzie papież Franciszek.
W latach 2019–2022 nasze regiony wspólnie realizowały projekt „Scale-up Interreg Europa”. Celem było wsparcie MŚP w zakresie wchodzenia na rynki regionalne, krajowe i zagraniczne oraz wzmocnienia zasięgu oddziaływania MŚP przez dostarczenie im odpowiednich narzędzi w ramach odnowionej strategii polityki przemysłowej UE. Województwo podpisało dwa listy intencyjne (z Uniwersytetem Marii-Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie), w których strony zadeklarowały współpracę nad udoskonalaniem narzędzi transferu wiedzy i technologii do gospodarki.