Konferencja w sprawie obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Trwają przygotowania do uczczenia pamięci ofiar tego bolesnego okresu w dziejach Polski.

9 grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Przewodniczącego NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni Lublin Mariana Króla oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, podczas której został zaprezentowany plan obchodów.
 
Jednym z elementów upamiętnienia wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. będą regionalne uroczystości rocznicowe w Tarnogrodzie. Regionalne obchody zaplanowano na weekend 18-19 grudnia. W sobotę od godziny 15:00 grupa rekonstrukcyjna przypomni mieszkańcom rzeczywistość stanu wojennego. Zostanie przedstawiona inscenizacja wydarzeń, jakie rozgrywały się w grudniu 1981 r. w różnych miastach Polski i jakie miały miejsce 16 grudnia 1981 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach. Kolejnym punktem programu będzie film Nieznany autor w reżyserii Wiesława Palucha, który zostanie wyświetlony o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Po filmie zaplanowane jest spotkanie z twórcami, a następnie koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. Odważnym wszystkim pokłon niski.
 

Niedziela rozpocznie się Mszą Św. W południe w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zostanie zaprezentowany program patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tarnogrodzie. W czasie uroczystości będzie można obejrzeć wystawę ze zbiorów Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności pt. Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni WUJEK 13-16 grudnia 1981 r. oraz ekspozycję pamiątek z okresu stanu wojennego.

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.